Část zdravotníků má postraumatickou poruchu. A veřejnost si to drama neumí uvědomit, říká psycholog

6. prosinec 2021

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je v současné době ve velmi rizkovému stavu na podpoře přístrojů více než 500 hospitalizovaných s covidem-19, tři čtvrtiny z nich nejsou očkovaní. Veřejnost si ale závažnost situace neumí uvědomit, říká psycholog Jan Kulhánek z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP): „Naše běžná zkušenost je, že se toho kromě nepříjemných omezení zase tolik neděje. Přitom svět nemocnic prožívá opravdu drama.“

Další vývoj podle něj závisí na denních přírůstcích pozitivně testovaných a dodržování pravidel. „Už dnes ale víme, že čísla, která vídáme, úplně nesouhlasí s realitou – málo se testuje preventivně a odhad je, že čísla by mohla být dva až třikrát vyšší,“ upozorňuje.

Čtěte také

A připomíná, že vývoj v nemocnicích je oproti statistice nově odhalených nákaz zhruba o deset dní opožděný.

„Už dnes se jednoznačně mluví o kolapsu v nemocnicích, a to nejen z nedostatku lůžek, ale i kvůli problémům s personálem. Zdravotníci se dostávají do karantény a jsou přetížení.“

Některé dokonce přivádí do ambulancí psychologů posttraumatická stresová porucha, která je reakcí na jarní silnou vlnu epidemie a extrémní zatížení nemocnic. „Z loňského jara ke mně několik zdravotníků dochází. Teď se to opakuje,“ konstatuje Kulhánek.

Aplikace vakcíny stojí kolem 500 korun, podání monoklonálních protilátek asi deset tisíc a hospitalizace spolkne statisíce až miliony korun.
Jan Kulhánek

Zda případných 15 tisíc hospitalizovaných, kterých se obává jeho kolega z BISOP René Levínský, dokáží zdravotnická zařízení v zemi ustát, si Kulhánek netroufá odhadnout. „Každopádně je potřeba se ptát, za jakou to bude cenu.“

Čtěte také

Na příslovečný strop přitom české nemocnice zřejmě narazí nejen z nedostatku lůžek, ale i kapacit zaměstnanců.

Tím nejzásadnějším je nyní podle hosta Tématu dne aplikace třetí dávky vakcíny a očkování proti covidu-19 obecně. Důležité je ale i dodržování protiepidemických pravidel a opakované testování ve školách.

Hosty byli:
Jan Kulhánek, psycholog, BISOP
Peter Sklienka, koordinátor intenzivní péče v Moravskoslezském kraji, staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava
Martin Repko, předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity
Ludmila Hamplová, novinářka, Zdravotnický deník

„Aplikace jedné vakcíny stojí kolem 500 korun, podání monoklonálních protilátek vyjde asi na deset tisíc a hospitalizace pak spolkne statisíce až miliony korun. I to by mohl být silný argument do debaty o tom, jak nejlépe situaci řešit,“ shrnuje psycholog Kulhánek.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martina Matějky.

autoři: Martin Matějka , marz
Spustit audio

Související