Čaputová usiluje o dobro, obhajuje předvolební rétoriku prezidentské kandidátky Ladislav Snopko

29. březen 2019

Slovensko volí svého prezidenta, možná i prezidentku. Velkou favoritkou je advokátka a politička Zuzana Čaputová, která v 1. kole přímé volby získala nad 40 % hlasů. Do kola druhého jde s velkým náskokem proti svému rivalovi eurokomisaři Maroši Šefčovičovi. Bylo by její vítězství dobrou zprávou pro Slovensko i jeho sousedy?

Petr Šabata: Na Slovensku jsou na obzoru další volby

Robert Fico, předseda vládní strany Smer

Prezidentské volby na Slovensku ještě neznají vítěze, a už se začalo mluvit o volbách předčasných parlamentních.

„Slováci mají zřejmě nějaký důvod, proč preferují Čaputovou. Jsem udiven, jakým způsobem tato kandidátka prezentuje svoji kampaň a mluví o tom, že bojuje proti zlu,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Josef Brož.

Ten kritizoval obraz, který tato kandidátka vytváří. „Proč do toho tahá dobro a zlo? Pokud někdo chce obhajovat liberální hodnoty, tak je to svoboda, rovnost, pokrok... nebo lidská práva... Ale tohle mi přijde jako vymýtání ďábla z těla společnosti.“

Politik by měl usilovat o něco jiného než o boj dobra proti zlu. Třeba spravedlnost je hodnota, která patří do současné společnosti... Můžeme si myslet, že vykonáme nějaké dobro, ale ono se může ukázat, že to byly dobré úmysly, které i u nás byly často dlážděny ďábelskými skutky. Takže používat dobro jako kategorii je podezřelé.
Josef Brož

Novinář prý neví, co je na Slovensku ono zlo. „A stejně tak nevím, proč by paní Čaputová, o jejíchž profesních kvalitách jsou jisté pochybnosti, by měla být zrovna dobro. Nejsme ve středověku, ale v postmoderní společnosti, kde je dobro a zlo něco jiného. A zvláště v politice mluvit o dobru a zlu mi přijde jako někoho veřejně upalovat coby zlo.“

Fico bude jako ústavní soudce pouze chráněn před svou skříní plnou kostlivců, říká Ladislav Snopko

Ladislav Snopko, slovenský archeolog a politik, bývalý ministr kultury a poslanec zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja

Ladislav Snopko působil v politice řadu let. Jako slovenský ministr kultury stál ve vládě premiéra Milana Čiča a s nadhledem komentuje současnou legislativní i výkonnou garnituru ve své zemi a snahu bývalého předsedy vlády Roberta Fica stát se ústavním soudcem. „Je to složitá situace, protože Fico udělá vše, aby jím byl,“ říká.

„Politika je umění možného, někdy i nemožného. A obávám se, že paní Čaputová má obrovskou šanci se pouze znemožnit s kategoriemi dobra a zla. Ty nepatří do současné politiky, která je spíš uměním kompromisu, nikoliv vymezováním se a konfrontací mezi dvěma středověkými pojmy,“ vysvětlil Josef Brož.

Čaputové má za sebou výsledky

„Zuzanu znám už 15 let a je ta nejlepší z hlediska správy věcí veřejných, ale i jako nejlepší příklad, který můžeme na Slovensku dostat,“ soudí bývalý ministr kultury Ladislav Snopko.

Podle něj má kandidátka za sebou výsledky. „Jako aktivistky si jí všimli ti, kteří udělují Nobelovu cenu za životní prostředí, tedy Goldmanovu cenu, kterou si v San Franciscu převzala. Čaputová je hodnověrná, má za sebou hodnověrnou minulost. Její náskok ve volbách vypovídá o tom, že lidé rozumějí tomu, co říká, a věří tomu, co chce dokázat.“

Dobro jako princip je úcta k ostatním, snaha vyslechnout, pochopit problémy ostatních a snažit se jim pomoci. O tom všem Čaputová mluví a nevím, kde bere pan Brož tato zcestná tvrzení... To by znamenalo, že 41 % jejích voličů jsou lidé se středověkým myšlením. Ale jsou to ti, kteří věří v budoucnost a základní principy fungování společnosti a ty vycházejí z dobra.
Ladislav Snopko

Hovořit o svobodě a demokracii je třeba, uznal bývalý politik. „Tyto pojmy jsou ale prázdné, pokud je nenaplníme dobrem a nerozlišíme to zlo... Příběh Čaputové je příběhem snahy o dobro. Také netvrdím, že kdyby někdo nekonal podle jejích představ, měla by chuť ho upálit.“

„Mluvit o tom, že nerozpoznáme zlo v době, kdy Slovensko ještě není smířené s vraždou dvou mladých lidí, je až ignorantský přístup ke společnosti... Je pro nás velmi dobrou zprávou, že přichází politik, který tyto jevy umí klidně vysvětlit, pojmenovat a nevnáší do společnosti rozpor pomstychtivým jazykem,“ shrnul Ladislav Snopko.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související