Bývalý šéfredaktor Šafr: Někteří novináři se bojí Babiše, který chce zacpat ústa médiím

27. listopad 2014

Bývalý šéfredaktor Reflexu a několika deníků Pavel Šafr založil s dalšími kolegy organizaci, která má hlídat svobodu slova v médiích. Je ale skutečně ohrožena?

„Svoboda slova je v naší zemi ohrožena velice dramaticky," uvedl v pořadu Pro a proti předseda sdružení Free Czech Media Pavel Šafr.

Podle něj prvním důkazem je inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, ve kterém označil novináře jako jednu z asociálních a kriminálních skupin obyvatelstva, paušálně, generalizujícím způsobem.

„To je od prezidenta velmi nešťastný a špatný čin. Princip kolektivní viny, který prezident používá, je v liberálním prostředí naprosto nepřijatelný,“ vysvětlil Šafr.

Za druhý a velmi zásadní útok na svobodu slova považuje novinář vpád Andreje Babiše do mediální skupiny MAFRA, která vydává v naší zemi klíčové deníky.

„Babišův vstup do agentury MAFRA byl výslovně a jednoznačně motivován mocenskými zájmy, snahou ovládnout tato média a zacpat jim ústa. A to se také stalo.“

Jako příklad Šafr uvádí prohlášení šéfky Evropského parlamentu, ve kterém žádá, aby bylo zabráněno situaci, kdy jsou vysocí politici zároveň příjemci evropských dotací. „Andrej Babiš pobírá na dotacích řádově stovky milionů korun. Zároveň je ministrem financí, který má jejich rozdělování kontrolovat.“


Šafr: „Média mají hlídat politika, jak hlídá rozdělování financí. Jestliže ale politik vlastní média, ty to nemohou dělat. Zpráva šéfky Evropského parlamentu v našich novinách nevyšla. A nevyšlo to proto, že mezi novináři existuje dramatický strach před Andrejem Babišem... Je potřeba vás zastavit, vaše hnutí, aby přestalo planýrovat svobodu v naší zemi.“

Bývalý novinář, nyní poslanec hnutí ANO a předseda volebního výboru pro média Martin Komárek, na jehož adresu výtky z Šafrových úst zazněly, se proti názorům svého oponenta důrazně vymezil.


Komárek: „Nejsem nikterak spojen s podnikáním Andreje Babiše. Jsem strašně rád, že je naším předsedou, považuji ho za vynikajícího politika, který přinesl něco nového, a proto mu lidé věří, a mají ho rádi. Ale s jeho podnikáním nechci mít nic společného, a domnívám se, že když začínající politik koupí média, spíše mu to škodí, a škodí to našemu hnutí.“

„Já jsem se rozhodl podpořit politické hnutí ANO když mělo půl procenta bodu popularity. Odešel jsem z novin, aniž bych jakkoli věděl, že Andrej Babiš chce tyto noviny koupit,“ hájil se Komárek.

Šafrova obvinění považuje za nedostatečné: „Tvrdí, že tím že Andrej Babiš koupil jedno nakladatelství, které zdaleka není klíčovým hráčem na trhu, zabil svobodu slova v zemi.“

K dalším připomínkám, které novinář vznesl k překážkám, které stojí českým médiím v cestě ke svobodnému výkonu svého poslaní, tedy k postoji politiků, dodal: „Víme, že prezident nemá žádné pravomoci k zasahování do chodu médií, a že mu to novináři někdy dávají pěkně sežrat.“

Ostatně, není to první útok vysokého představitele na novináře, připomněl Komárek.

„Třeba vulgarity někdejšího premiéra Mirka Topolánka. I mě sám velký a slavný muž Jiří Paroubek označil za strůjce únorového komunistického puče, když nevyhrál volby svými vlastními hloupostmi. Takže takový vztah politiků k médiím není nic nového pod sluncem,“ konstatoval Martin Komárek.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio