Být táborový vedoucí je nejlepší manažerský kurz života, říká Balcar z církve českobratrské
Vést dětský oddíl přináší lidem to, že se naučí dělat věci za dobrý pocit, myslí si Barbora Trojak, mluvčí Junáka. „Skautští vedoucí i ti z jiných táborů, které jsou nekomerční, jsou dobrovolníci. A příprava tábora je obrovská práce. Naučí je to věnovat svůj čas a energii druhým jen tak. Hodně věcí si osvojí a tyto dovednosti jsou k nezaplacení,“ vyzdvihuje.
S tím souhlasí i Martin Balcar z Českobratrské církve evangelické. „Je to nejlepší manažerský kurz života. Všechny vysoké školy, všechny cambridge a oxfordy se tomu nemohou rovnat. Tím se v dětství naučíte kooperovat s druhými, něco vidět a přestoupit na druhou stranu, organizovat, mít zodpovědnost,“ vyjmenovává přínosy táborů.
Čtěte také
„Čím jsem starší, tím víc si říkám, že jsme byli trochu blázni, když jsme byli mladší. Nechci strašit, ale je to zkrátka veliká zodpovědnost za bezpečnost dětí... Ale ono to dopadá dobře,“ připouští Balcar a zdůrazňuje:
„Umět převzít zodpovědnost považuju v dnešní společnosti za jednu z nejdůležitějších věcí.“
Barbora Trojak vyzdvihuje i to, že v týmu vedoucích tábora se lidé naučí rozpoznat, jaká role je pro ně samotné nejlepší. „Každý je dobrý na něco jiného. Někdo může být skvělý hospodář, ale s dětmi to tolik neumí. Nemusíme všechno spojit v jedné osobě. Ale když se tým dobře poskládá, dobře si rozdělí práci, tak je to naprosto skvělá škola života.“
Jak se tábory a vedoucí vyrovnávají s letošními protiepidemickými opatřeními? Jak dlouho trvá připravit tábor? Poslechněte si celou Vertikálu, moderuje Eva Hůlková.
Celé Polsko teď napjatě sleduje prověřování kauz, které souvisejí s půsbením kardinála Stanislawa Dziwisze. O jaké případy se jedná a kdy bychom mohli znát výsledky vyšetřování? Jaké je postavení Svědků Jehovových v Rusku? A jak církve a náboženské spolky pomáhají lidem postiženým pandemií covid-19 v Brazílii? Také to jsou otázky, na které se pokusí odpovědět první část Vertikály, moderuje Naděžda Hávová.
Související
-
Zdá se, že mládež už je zase horší? Je to generační amnézií, která zasahuje mladé i staré, píše BBC
Generační amnézie má ale dost možná zásadní vliv na způsob, jakým vidíme svět. A trpíme jí všichni, bez ohledu na to, jak jsme mladí, nebo staří.
-
Děti se nemají jak vybít, proto se rvou, tvrdí psycholog. Natáčet se u toho může zvyšovat brutalitu
Rodiče děsí stále častější bitky dětí, které se jako lavina šíří na sociálních sítích. Školáci si mezi sebou vyřizují účty, kamarádi je u toho hecují a natáčejí na telefon.
-
Naučte děti, že láska není, když vás někdo do čehokoliv tlačí, říká sexuoložka Androvičová
V Národním ústavu duševního zdraví se zabývá experimentální sexuologií se zaměřením na pachatele znásilnění a sexuálního zneužití. Jako dozor se podílela na filmu V síti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.