Být prezidentem by mě nenaplňovalo, změnil názor aktivista Karel Janeček

26. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Janeček

Díky jeho návrhu nového volebnímu systému bychom se podle jeho vlastních slov mohli blížit ráji. Pokud je podezírán z naivity, odpovídá přesvědčivě: „Jsem racionální člověk, ne snílek.“ Těmito slovy vítá ve studiu Barbora Tachecí svého hosta, matematika, aktivistu, mecenáše a vysokoškolského pedagoga Karla Janečka.

„Připravujeme projekt, který začne 21. 12. a který lidem umožní, aby skutečně oni sami řekli, co si přejí. Je to celonárodní hra, kdy budou moci hlasovat, hledat a nominovat kandidáty na prezidenta. I z tohoto důvodu jsem změnil názor na svou kandidaturu na tuto funkci, hru jsem vymyslel a samozřejmě se z toho vylučuji. Ale vedle tohoto technického důvodu také proto, že jsem si uvědomil, že být prezidentem není něco, co by mne naplňovalo,“ vysvětluje Karel Janeček, proč si po dvou letech rozmyslel usilovat o Hrad.


S ironickým přídechem bych mohl poděkovat Klausovi, protože ten nejhorší zločin v moderních dějinách – jeho amnestie, vlastně způsobila, že občanské iniciativy a já jsme byli nuceni s tím něco udělat, aby na historii České republiky nebylo zlo.Karel Janeček

Celý projekt ještě Janeček veřejnosti nechce představovat. „Je to vymyšlené tak, aby hra našla člověka, který je nejlepší ve smyslu užitku společnosti. Pokud by hlasovali všichni, tak ten člověk bude, kdybychom to zadafinovali, součtem užitkových funkcí jednotlivých lidí. Realita bude taková, že hlasovat všichni nebudou. Ale hra je dynamická, bude trvat celý rok, věřím, že se jí zúčastní hodně lidí a v takovém případě ten člověk, kterého najdeme, bude s největší pravděpodobností - pokud ne nejlepší, tak jeden z nejlepších. Bude to konsensuální člověk, nebude rozdělovat společnost. Vyplývá to z logiky a pravidel hry,“ přesto ještě doplňuje informace Janeček.


Český matematik, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš Karel Janeček se narodil 26. července 1973 v Plzni. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil také Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a Nadační fond Karla Janečka.

Politikem nikdy nebudu

„Nikdy nechci zakládat a nebudu zakládat politickou stranu. Nemělo by to smysl v tom, co dělám. Není to nutná podmínka k tomu, abych měl politickou moc,“ odpovídá Janeček na otázku moderátorky, proč se sám nesnaží být politikem.

Chcete se dozvědět, po kom zdědil Karel Janeček vlohy k matematice? Jaký je otec? Kolik času mu zabírá mecenášství? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: bta , kte
Spustit audio