Bylo by USA spojenými státy bez G. Washingtona?

26. duben 2015
Za hranou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy George Washington, 1795

Dnes nahlédneme za hranu americké demokracie, kde na jaře 1789 vyzývavě stálo britské pokušení připravené pro George Washingtona, jako prvního prezidenta, aby přijal americkou korunu.

Co stojí dnes za hranou americké demokracie? Je to globalismus, nebo její vývoz do světa? Nebo je americká demokracie sama o sobě už za hranou? Jaký model by ji mohl nahradit? Náboženský stát, nebo „řízená demokracie" Putinovského střihu, či kapitalistický komunismus ČLR? Nejen tyto otázky položil David Šťáhlavský uznávanému českému amerikanistovi prof. Josefu Jařabovi z Olomouce.

O jakési předslovo se tentokrát postaralo několik středoškoláků z Prahy, kterým autor pořadu položil prostou otázku: Co si vybavíte při vyřčení jména Washington. Poslechněte si sami v dnešním vydání Za Hranou jejich zajímavé asociace a hlavně to, kam se až následně debata stočila a jaké názory mají mladí lidé na americkou demokracii, o níž se zasloužil její první prezident, který byl v newyorském Federal Hall uveden do úřadu právě před 226 lety.

autor: dst
Spustit audio