Byl nalezen první druidský hrob?

23. září 2010

V hrobu z 1. století našeho letopočtu odhaleném poblíž britského Colchesteru bylo uloženo tělo velmi významného muže. Archeologové doufají, že jde o hrob druida.

Druidové patřili k intelektuální elitě keltských kmenů žijících na území Francie a Británie. Svědectví o nich se zachovalo například v zápiscích Julia Césara. Jejich role se zdaleka neomezovala jen na kněžské povinnosti jako věštby nebo přinášení obětí včetně lidských. Působili i jako léčitelé a soudci. Hmotné důkazy o existenci a působení druidů jsou nesmírně vzácné. Britský archeolog Mike Pitts zveřejnil v časopise British Archeology popis hrobu datovaného do let 40 až 60 našeho letopočtu, který by mohl být místem posledního odpočinku druida.

Ve stanwayské štěrkovně poblíž Colchesteru v hrabství Essen bylo nalezeno rozsáhlé pohřebiště z 1. století n. l. Vědce zaujala především komora vyložená dřevem, která obsahovala zbytky spáleného lidského těla. K nebožtíkovi byly do hrobu uloženy pozoruhodné předměty - ohřívadlo na víno, plášť sepnutý sponami, jantarové korálky, virgule, sada chirurgických nástrojů a sítko k přípravě pelyňkového čaje. Zcela unikátní je nález deskové hry s kameny v pozici odpovídající rozehrané partii. Majitel ji zřejmě používal pro věštby.

"V hrobu byl pochován bohatý, mocný muž s řadou znalostí a dovedností. To vše odpovídá Césarovu popisu druidů," tvrdí Pitts.

Podle Pittse by mohlo jít o hrob druida blízkého králi Cunobelinovi, kterého proslavil mnohem později William Shakespeare pod jménem Cymbelín ve stejnojmenném dramatu.

Zvukovou podobu tohoto článku můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 22. 2. 2008.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio