Busking: Budeme rozhodovat, kdo je a kdo není umělec?

15. srpen 2014

Pouliční umělci neboli buskeři dodávají městům neopakovatelnou atmosféru, ne všichni obyvatelé měst jsou ale ochotni snášet na ulicích až pouťovou atmosféru bulváru.

Radnice Prahy 1 by ráda pouličním hudebníkům tzv. přistřihla křídla, protože podle ní ruší starousedlíky a z místa produkce vyhání i firmy.

„Dobrý busking vítám, ale bouchání do popelnic a skryté žebrání ne,“ řekl v pořadu Pro a proti starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Podle něj by se Praha měla inspirovat provozní praxí Vídně nebo Mnichova.


Lomecký: „Na den se vydá určité množství povolenek na různá místa, busker přijde na úřad, během deseti minut zahraje a dostane známku, která ho opravňuje hrát na určeném místě po určitou dobu. To umožňuje také střídání buskerů. Regulace být musí.“

To neznamená kulturní cenzuru, brání se starosta. „Nechceme rozhodovat, co se hrát smí, nebo nesmí. Hodnocení se nebude týkat úrovně hudby, ale busker jen musí splnit podmínky stanovené vyhláškou.“

„Jsem tu za občany Prahy 1, a musím bránit jejich svobodu na klid v práci a klid k žití. Proto musí rozhodnout sami zástupci občanů,“ uvedl Lomecký.

Busker a novinář z České poziceRichard Cortéz souhlasí, že se busking v Praze za poslední roky změnil.

„Nic proti tomu, když si začínající hudebník vyzkouší na ulici své písně před publikem, ale v poslední době se z buskingu stává byznys, a je agresivnější. Proto regulaci potřebuje.“


Cortéz: „Nesouhlasím s komisí, která posoudí kvalitu uměleckého výkonu. Ne že by to byla cenzura, ale abychom nechali ulice otevřené široké škále hudby, museli bychom v komisi mít několik muzikologů, kteří by dokázali posoudit, co je opravdu dobré a co ne.“

Novinář zpochybnil závěry takových komisí. „Kdo má právo určovat kdo je a kdo není umělec? Navíc i kvalitní hudební produkce se dokáže po chvíli přejíst a může být iritující.“

„Proto myslím, že kvalita produkce není pro výběr tak důležité, jako stanovit časový limit a kategorie hlučnosti u konkrétních buskerů,“ navrhl Richard Cortéz.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.