Buďto dohoda s Unií, nebo druhé referendum o brexitu, zní od britských labouristů

Pokud britský parlament odmítne případnou dohodu premiérky Theresy Mayové s Bruselem o odchodu z Evropské unie, nebo pokud by se zdálo, že k žádné vzájemné úmluvě vůbec nedojde, mohlo by se o brexitu uskutečnit druhé referendum.

Alespoň tak podle britského listu Independent situaci vidí opoziční Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna.

Problémy s dovozem i léčbou rakoviny aneb Jaké důsledky může mít tvrdý brexit

03653150.jpeg

Britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox nedávno řekl, že pravděpodobnost odchodu Velké Británie z Evropské unie bez jakékoli dohody je zhruba 60 ku 40 procentům.

Mluvčí labouristů pro brexit Keir Starmer vzkázal, že ve zmíněných případech bude politikou partaje nechat všechny možnosti otevřené. Zatím ale opozice čeká, jak rokování s Unií dopadne.

Londýnská vláda v týdnu zveřejnila sérii dokumentů, které nastiňují dopady případného tvrdého brexitu na život v Británii. Byla by jich celá řada: od zvýšení daní pro soukromé firmy až po vyšší poplatky za nákupy kreditní kartou.

Všechny možnosti otevřené

Independent na základě informací od svých zdrojů píše, že několik členů stínového labouristického kabinetu pokládá druhé referendum k brexitu za nevyhnutelné. A to i přesto, že oficiálně strana k novému hlasování zatím nevyzývá. Pokud k tomu situace dospěje, chce celou věc nejprve projednat v parlamentu.

Theresa Mayová

Starmer nicméně v nedávném rozhovoru pro jednu z rozhlasových stanic BBC zdůraznil, že bude nutné zvažovat všechny možnosti. Činovníci strany však podle britského listu zároveň upozorňují, že labouristé zatím nemění svou pozici. Zároveň prý ale sílí pocit, že by parlament mohl souhlasit s novým referendem.

Takovou možnost ostatně podporuje i samotný Independent. List založil petici, ve které žádá, aby se lidé mohli vyjádřit ke konečné podobě brexitu – až bude jasná. Iniciativa zatím získala na internetu asi 700 tisíc podpisů.

Jeden ze zdrojů uvnitř labouristické strany ostrovním novinám řekl, že je klíčové, aby v parlamentu zůstaly otevřené všechny možnosti. Jen pak prý půjde o smysluplné rozhodování.

Ať rozhodnou lidé

Labouristický poslanec Chuka Umunna říká, že je velmi povzbuzující vidět měnící se postoje k brexitu, a to zvláště u členů stínového kabinetu. „Členové strany, naši podporovatelé i voliči budou jistě velmi potěšení, že se pomalu přibližujeme k tomu, abychom plně podpořili celostátní hlasování,“ dodává Umunna.

Současná situace je pro zastánce tvrdého brexitu probuzení ze snu, hodnotí jednání Komárek

Jan Komárek

Podle premiéra Andreje Babiše chybí k dovršení dohody o vystoupení Británie z EU zhruba 20 procent. Jenže se zdá, že brexit se komplikuje. Rezignovali ministr zahraničí i ministr pro brexit a vyjednávání se ujala sama premiérka Theresa Mayová.

Bývalý stínový ministr financí Chris Leslie pak rovněž věří, že labouristé „směřují k tomu, aby to byla veřejnost, kdo bude mít poslední slovo“. Zároveň ale zdůrazňuje, že ještě půjde o běh na dlouhou trať. Klíčový bude zejména partajní sjezd. Doufá, že vedení strany bude v otázce naslouchat hlasům nakloněným referendu.

Independent spekuluje, že i kdyby se premiérce Mayové přeci jen povedlo dosáhnout dohody s Evropskou unií, je stále pravděpodobnější, že ji parlament odmítne. S dokumentem totiž zřejmě nebude souhlasit právě opozice, jež si přeje zachování co nejtěsnějších vazeb s Unií. Výhrady ale list očekává i u části vládních konzervativců, kteří naopak volají po důsledném oddělení od integračního projektu.

Hrozí občanské nepokoje?

Předseda labouristů Jeremy Corbyn však, zdá se, preferuje ještě další variantu – vypsání nových voleb. Doufá, že by rozdání nových karet voliči posílilo právě Labouristickou stranu. Překážkou jsou ale konzervativci, kteří podle všeho volby nedovolí dříve než v roce 2022.

Nicméně v řadách opozice je myšlenkový posun stále patrnější. „Pokud se vláda ani parlament nebudou moci rozhodnout, vypadá to, že by druhé referendum byla naše jediná možnost, jak z toho ven,“ cituje Independent nejmenovaného člena stínového kabinetu. Nové hlasování by si prý navíc přály i odbory, které ve věci stále důrazněji apelují na vládu.

Snaha o další plebiscit však sebou alespoň pro opoziční formaci přináší i mnohá rizika. Myšlenka zřejmě není lákavá především pro labouristické poslance zastupující ty oblasti, kde voliči výrazněji hlasovali pro brexit.

Stínový ministr mezinárodního obchodu Barney Gardiner rovněž počátkem tohoto týdne varoval, že by v případě nového referenda mohlo dojít k občanským nepokojům. Připomněl, že voličům bylo před všelidovým hlasováním o brexitu v roce 2016 jednoznačně řečeno, že jejich rozhodnutí určí budoucnost země na dalších 40 nebo 50 let. Další referendum by tak podle něj podkopalo demokratické principy, uvádí Independent.

autor: Dominika Perlínová
Spustit audio