Budou mít delikventi mladší patnácti let nárok na vlastního advokáta?

18. březen 2015

Ještě jim nebylo ani 15 let, už mají problémy se zákonem. Vyslýchá je policie a mnohdy jejich případ skončí u soudu. Teprve tam mají malé děti nárok na právní zastoupení.

Českou praxi kritizují neziskové organizace, ombudsmanka i Výbor OSN. Advokát by podle nich měl být s nezletilými už od začátku případu. Možnou změnu zákona teď projedná Rada vlády pro lidská práva.

Když se rodiče dozvěděli o chování svého třináctiletého syna ve škole, nemohli tomu uvěřit. O tom, že šikanoval s dalšími chlapci spolužáka, neměli vůbec ponětí. Učitelé prý rodinu informovali pozdě a případ předali policii, popsal v minulosti otec.

„Tím, že se to dostalo k policii, neměl jsem možnost se informace dozvídat, neboť to podléhalo utajení. Ani náš advokát nesměl nahlédnout do spisu.“ Otec si nepřál sdělit jméno ani název školy. Chování syna neschvaloval. Nelíbilo se mu ale, jak vypadalo celé vyšetřování.

U výslechu bez právníka

„Když jsem se na policii dotázal, zda by neměl být přítomen u výslechu advokát, bylo mi sděleno, že na advokáta nemá syn nárok. Že má role skončila tím, že jsem syna dovezl. Že se máme s manželkou posadit na lavičku před výslechovou místností. Zatím probíhal výslech syna.“

Křičící dítě. Ilustrační foto

Podle otce měla problém škola řešit mnohem dříve a informovat s předstihem rodinu. „Škola nás informovala o tom, že ve škole probíhá šikana již 2 roky, že náš syn je agresorem této šikany. Čtrnáct dní po tomto sdělení, kdy jsem se snažil opakovaně setkat se školou a nabídnout spolupráci, škola to neumožnila a předala věc Policii ČR.“

Delší dobu neziskové organizace upozorňují na to, že děti nemají stejná práva jako mladiství starší 15 let. Řízení s nimi není trestní, ale občanskoprávní s opatrovníkem. Podle Anny Hofschneiderové z Ligy lidských práv by měla platit nová pravidla.

„Jako porušení práv dítěte spatřujeme u policejního výslechu to, že děti mladší 15 let nemají právníka.“ I v dalších věcech navrhuje organizace změnu zákona o soudnictví ve věcech mládeže. „Usilujeme o to, aby v těchto případech byla možnost mimosoudního řešení, jako mediace nebo rodinná skupinová konference.“

Dítě v současné době zastupuje právník až u soudu. Specialistka na rodinné právo a zastupování dětí, právnička Radka Korbelová Dohnalová připomíná, že to je pozdě. „Jsou případy, kdy jsou děti obviněny ze závažných deliktů, třeba vraždy a dostává se jim kvalifikované pomoci až když jsou všechny důkazy shromážděné.“

O to víc, když dětem někdy hrozí i ochranná výchova nebo léčení v ústavu. Práva dětí mladších patnácti let proto projedná Rada vlády pro lidská práva.

Šikana

„Tuto myšlenku podpořím, protože děti pod 15 let by měly mít přinejmenším stejná práva jako ty, kterým je víc než 15 let,“ popsal předseda Rady a ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD.

Specializace advokátů na dětské klienty

Právníky u dětí podpoří i ombudsmanka Anna Šabatová. „Práva dětí pod 15 let nejsou dostatečně zajištěna, z toho důvodu podporuji tento podnět.“

Veřejná ochránkyně práv navíc připomíná, že ne vždy je současná praxe zastupování dětí ideální. „Orgány sociálně-právní ochrany, které byly přítomny výslechu, v některých případech nezastupovaly dostatečně zájem dítěte.“

Anna Šabatová

I přesto, že před rokem bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková byla pro změnu, aby děti měly vlastní advokáty, nově úřad dětské právníky nepodporuje.

„Podle trestního řádu nelze proti dětem do 15 let zahájit trestní stíhání. Pokud bylo zahájeno, musí být zastaveno. Proto pro přidělení advokáta není důvod,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Stejně smýšlí i bývalá ministryně spravedlnosti a právnička na rodinné právo Daniela Kovářová. „U dětí pod 15 let je účelem řízení vést ho tak, aby pokud možno už to dítě nikdy čin neudělalo. Zákon je funkční a nepotřebuje žádné novely.“

Podle Kovářové nesou v dnešní době vinu na chování dítěte a jeho problémy samotní rodiče. „Je špatný trend v přístupu rodičů. Ve věcech, kdy dítě páchá čin, který je jinak trestný, rodiče se dítěte zastávají a hledají právníka a kličky.“

Přikláněla by se k tomu, aby se více právníků specializovalo na zastupování dětí.

Daniela Kovářová

Takové zaměření advokátů v Česku zatím chybí.

„Advokáti, kteří jsou ochotni být v takovém seznamu, by měli mít zvláštní průpravu, aspoň praxi a vnitřní přístup k uvědomění si toho, že díte je jiný klient.“

Specializovaný advokát by podle právničky měl dobře znát dětskou psychologii a podrobně se věnovat rodinnému právu.

autoři: pbe , sch
Spustit audio