Bude se těžit zlato u Mokrska v Povltaví?

3. duben 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02986413.jpeg

Veselý kopec u Slap by se měl jmenovat spíše zlatý kopec. Je pod ním 100 tun zlata a jde tak vůbec o jedno z největších ložisek v Evropě. V okolních obcích z toho ale rozhodně radost nemají. Už dvacet let odolávají záměrům těžařských společností.

Naposledy loni na jaře, když společnost Astur Bohemia podala na ministerstvo životního prostředí žádost o průzkum. Ministerstvo ji ale pozastavilo, stejně jako žádosti z lokalit Vacíkov u Rožmitálu pod Radhoštěm a z Kašperských hor. Vláda pak rozhodla, že nebude podporovat ani těžbu, ani průzkumy zlata, stejné vyjádření dal Středočeský kraj.

Nejvíc se mluví o lokalitě Mokrsko u Slap. Zlata tu je zřejmě nejvíc, ale získávat by se muselo s pomocí jedovatého kyanidu. Dnes je to ale rekreační oblast u Vltavy vzdálená jen 40 kilometrů od Prahy. Kdyby se tu začalo těžit, z Mokrska by se stala vesnice duchů.

Plány na těžbu mokrského zlata zaměstnávají i Němce. A to přesto, že je od povltavského zlata dělí dvě stě kilometrů. Ekologové z Drážďan se obávají, že by se kyanid, kterým se zlato z kamenné drtě získává, mohl dostat do Vltavy a poté i do Labe. Už se kvůli tomu spojili i se starostou Mokrska Jiřím Šťástkou.

autoři: ppo , haj , sch
Spustit audio