Bude na Vysočině uložiště jaderného odpadu? Stále není nic rozhodnuto, ujišťuje Drábová

23. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dana Drábová

Důležité předvolební téma pro Kraj Vysočina je možné budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Mohlo by být na dvou místech kraje – Hrádek nebo Horka. Stát zatím nerozhodl, ale mezi horkými adepty jsou. 

Úložiště jaderného odpadu, mapa, Vysočina

„Čtyři lokality, které jsou zatím na zúženém seznamu, nejlépe vyhovují z hlediska uznávaných kritérií, které je možné zjistit povrchovými průzkumy,“ vysvětluje na Plusu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Kritérií je ale dohromady kolem patnácti a týkají se mimo jiné hydrogeologie nebo horninového prostředí. Lidé z Vysočiny přitom mají obavy, že přijdou o vodu. „Kdyby měly být narušeny zdroje vody, tak je to jednoznačné vylučující kritérium. Lokalita by ze seznamu vypadla,“ ujišťuje Drábová.

Je tady odpor obyvatel 

Rozhodnutí zatím nepadlo. A nepokračuje se ani v dalších průzkumech. „Díky pochopitelnému, sveřepému a důkladnému odporu všech lokalit, kde byly průzkumy prováděny, toho víme pramálo na to, abychom mohli říct, jestli vůbec máme v Česku nějakou lokalitu, která vyhoví všem velmi přísným parametrům.“

Stát se teď podle Drábové musí posunout o krok dál a začít s invazivním průzkumem, tedy s hloubkovými vrty. 

„To, jak lokalita vypadá na povrchu nebo v malých hloubkách, totiž nic neříká o 500 až 1000 metrech, kde by systém štol a šachet nakonec budoval. Takže pořád nevíme, jestli z čtyř vůbec některá lokalita vyhoví, ale pokračovat na průzkumech všech původních devíti by bylo vyhazování peněz,“ dodává Dana Drábová.

Kleč na Vysoké holi

Reportáž o problémech kraje natočil redaktor Milan Soldán, Dany Drábové se ptala Lucie Vopálenská. Celý rozhovor najdete v audiozáznamu.  

Spustit audio

Související