Bruno Frank: Cestovní pas. Životní pouť prince Ludvíka v bouři historických událostí
Román Cestovní pas z roku 1937 nás zavádí do meziválečného Německa. Ludvík, sasko-camburský princ, je zmítán bouří historických událostí, které jeho rodnou zemi zcela změní v krajinu plnou násilí. Nehodlá se však jen tak poddat nepřízni osudu, a proto se rozhoduje vydat na životní pouť vzdoru a bojovat proti zlu. Jenže v tomto boji není sám. Bohužel, nebo bohudík?
Dětstvím prince Ludvíka se jako červená nit vinuly historické události, jež měnily chod jeho rodné země. Jako členovi šlechtické rodiny mu také bylo dopřáno náležitého vzdělání. Jedním z významných učenců, jenž ho provázel životem, byl také profesor Rotteck. Kritický, avšak moudrý muž.
Ludvík se za ním vydává na návštěvu. Dveře mu však otevírá jeho půvabná žena Zuzana. Přichází na pozvání, neboť jeho učitel by s ním rád prokonzultoval jednu jakousi záležitost. Poté se setkává i s Augustem, jeho v duchu národního socialismu smýšlejícím bratrem. A tak, jak se víc a víc ochlazují vztahy mezi bratry, se zatahují mračna i nad Německem.
S rostoucím násilím v zemi však roste i odpor a začíná se formovat odbojová skupina, jejíž součástí je i princ Ludvík. Jejich plán, jak zatočit s vládnoucím režimem, zní přímo dokonale. Německá policie má však své špehy všude.
Bruno Frank
Německý spisovatel se narodil 13. června 1887 ve Stuttgartu do bohaté židovské rodiny Zikmunda a Liny Frankových. Absolvoval studium práv, nicméně doktorské studium se mu podařilo dokončit v oboru literárním. Své básnické i prozaické prvotiny vydal již během studií – například dva svazky básnických sbírek Ze zlaté mísy. Během studií se také seznámil se spisovatelem Thomasem Mannem, jejichž setkání přerostlo v celoživotní přátelství. Milující chovatel psů, jichž také se svojí manželkou Liesl vlastnili hned několik, roku 1923 s hrůzou sledoval Hitlerův puč a čekal. Definitivně ho k útěku ze země přiměl požár Říšského sněmu roku 1933. Přes exil ve Švýcarsku, Francii, Velké Británii a Salcburku nakonec emigroval i se svou ženou do USA, zatímco německé úřady nejen pro jeho původ, ale i pro jeho protivládní činnost pálily jeho knihy. Právě v exilu vyšlo jeho nejlepší dílo – román Cervantes. Bruno Frank zemřel ve svém bytě na 513 North Camden Drive, Beverly Hills, dne 20. června 1945, týden po svých 58. narozeninách.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Kdy vypukne válka? Ptá se polský historik a bohemista Piotr Majewski ve studii o krizi v roce 1938
Historie není nudným výčtem dat, je strhující detektivkou. Tedy když umí historik psát tak zasvěceně a zároveň čtivě jako polský znalec českých dějin Piotr Majewski.
-
Unikátní svědectví o předválečném Německu i bídě v pohraničí. Jiří Hejda: V zemi hákového kříže
Když se řekne meziválečná žurnalistika, většina si asi vybaví Ferdinanda Peroutku, F. X. Šaldu nebo Karla Poláčka. Jen skuteční znalci by si vzpomněli na Jiřího Hejdu.
-
20. století bylo stoletím válek a nedozírných výdajů. Přesto lidstvo bohatlo. Jak si to vysvětlit?
Dnes jsme téměř devětkrát bohatší než naši předkové před 150 lety. Přesto nežijeme „v ráji“. Kde se stala chyba? Zamýšlí se historik hospodářských dějin Brad DeLong.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka