Britská věda bude brexitem ztrácet, vysvětluje předseda Akademie věd Jiří Drahoš

18. červenec 2016

Zhoršení vědecké spolupráce, ohrožení projektů financovaných z Evropské unie. Tak hodnotil brexit před britským referendem předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš. Jak situaci vidí nyní?

„Moje vyjádření bylo realistické,“ uvedl v Magazínu Leonardo akademik. „Stále jsem přesvědčen, že britská věda bude vystoupením z Evropské unie ztrácet.“

Podle něj se v jistém smyslu zkomplikuje i spolupráce českých vědců v Británii. „Brexit tu prostě ale je, a je třeba ho vzít na vědomí.“

„Nemám statistiku, ale řekl bych, že drtivá většina britských vědců byla proti brexitu,“ odhadl Drahoš.

Ten ale také ví například o britských klimaskepticích, kteří vycházeli z toho, že Evropská unie propaguje teorii o globálním oteplování, a s tou jsou oni velmi nespokojeni, a proto byli pro brexit.

Na kolik se vystoupení Velké Británie z Evropské unie dotkne finančních mechanismů, které fungují v jejím rámci? Bude to znamenat více peněz pro vědu v ostatních členských státech?

„Teoreticky by mohlo, ale co si budeme povídat: Británie je přispěvatelem do Evropské unie, za roky 2007 až 2013 přispěla asi 6,5 miliony liber, ale pro vědu získala asi 9 milionů.“

Drahoš si ani netroufá spekulovat, jestli bude brexit pro českou vědu znamenat finanční plus.

„Spíš bych zopakoval, že tato mince má spíše tu negativní stranu,“ připomněl.

V evropské vědě nejsou jen spolupráce založené pouze na unijních projektech, zdůraznil ředitel Akademie věd. „Je řada spoluprací, které nemají s financováním z Evropské unie nic společného.“

Samozřejmě platí, že kdo chce spolupracovat, musí do projektu nějaké finance dát.

„Ale přeci jen je u evropských projektů výhoda, že jsme v tomto směru všichni čistí příjemci, a že z toho evropského balíku peníze na vědecké projekty jdou,“ konstatoval funkční podporu vědy ze strany Evropské unie Jiří Drahoš.

autoři: Terezie Jirásková , dst , oci
Spustit audio