Břetislav Tureček: Město budoucnosti uprostřed pouště. Skončí projekt novodobých pyramid fiaskem?

22. červen 2021

Uprostřed pouště v Saúdské Arábii má stát hypermoderní město The Line, kde nebudou auta, ulice ani uhlíkové emise. Energie a voda se mají získávat ze vzduchu, veškeré technologie mají být ukryté pod zemí. A lidé tam mají žít v souladu s přírodou. Je to nerálný sen, nebo budoucnost Saúdské Arábie roku 2030?

„Já osobně si to neumím představit. Protože to jsou technologie tak nové, že je to na můj starý mozek už příliš převratné. Má to být obrovské, takový městský okrsek snad o velikosti Belgie,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... specialista na Blízký východ Břetislav Tureček.

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán, který za projektem stojí, se sám nechal slyšet, že motivem pro stavbu je touha postavit vlastní pyramidy. Podle listu Wall Street Journal se ale jeho „megalomanský projekt potýká s řadou problémů“.

Vizualizace projektu NEOM v Saúdské Arábii

Experti z projektu couvají

„Myslím, že něco z toho projektu být postaveno může. Aby se neřeklo. Ale rozhodně ne v tom rozsahu, jak to bylo původně na papíře,“ uvažuje Tureček. „Problém je, že Mohammed bin Salmán to zadal vymyslet expertům v době, kdy Saúdská Arábie měla mnohem vyšší příjmy z ropy než má dnes.“

„Myslel si, že to přitáhne zahraniční investory, zahraniční firmy, akademické instituce. Jenomže těm se do pouště nechce. A mezitím Saúdská Arábie podnikla celou řadu kontroverzních kroků, takže ne každý s ní dnes chce být spojován. Leckdo už z toho projektu vycouval.“

Kdo chce, už tak bydlí

Mohamed bin Salmán, korunní princ Saúdské Arábie, který má nemalé schopnosti, ale i velké ambice, a nic z toho není vyváženo hlubším vzděláním ani životní zkušeností

„Dost možná se ukazuje, že to byl skvělý nápad, ale možná až příliš odvážný. A že na něj nebudou ani lidé ani peníze. Takže to, co měla být exkluzivní záležitost světového významu, může být spíš fiasko.“ Problémem je i poptávka po takovém bydlení.

„Kdo chce na Blízkém východě takto bydlet, tak už dávno má apartmány v Dubaji nebo v Abú Zabí. To jsou zavedené adresy. Spojené arabské emiráty jsou totiž poměrně liberálnější ve srovnání se Saúdskou Arábií.“

Vize Saúdské Arábie bez ropy

Město mělo být základním projektem Vize 2030, kterou Mohammed bin Salmán buduje a která má saúdskoarabskou ekonomiku vymanit ze závislosti na ropě. „To ovšem reálné je a bylo by užitečnější, pokud by Saúdská Arábie skutečně šla tímto směrem.“

„Diverzifikovat ekonomiku země, naučit Saúdy pracovat i v jiných odvětvích, otevřít zemi turistice. Ale dost možná je projekt Neomu taková strašně drahá slepá ulička. Kdyby ty peníze nešly tam, tak by transformace nejen ekonomiky, ale i společnosti byla daleko přínosnější.“

Spustit audio

Související