Boj za větší autonomii Moravy se postupně vytratil, mrtvý ale není
Demonstrace za samostatnou Moravu, nebo aspoň za její autonomii, proběhly 2. března 1991 v Brně, Olomouci a Ostravě. Řada analogických akcí se konala i v těsně předchozím a následujícím období.
Z krátkodobého hlediska navazoval moravistický politický proud na obdobné snahy v roce 1968, a to i osobnostmi.
Tehdy šlo o důsledek politického uvolnění. Hlavně ale o snahu o spravedlivější postavení Moravy v rámci vznikající československé federace. Politické uvolnění však rozdrtily tanky a federace nakonec fungovala jen formálně.
Čtěte také
Z historického hlediska ale moravistický proud odkazoval na mnohasetleté autonomní postavení Moravy, které, i když se v průběhu našich dějinných zvratů různě měnilo, zcela zlikvidovali až komunisté po roce 1948.
Výrazný moravistický proud z počátku 90. let postupně slábl a ztratil parlamentní zastoupení, i když ani dnes není snaha o větší moravskou autonomii úplně mrtvá.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého.
Související
-
Rozdělení Československa je neplatné! TOP 100 falešných...
Jsou sdílenější než ty pravdivé, říká Michal Zlatkovský. Po amerických prezidentských volbách se hodně mluví o takzvaných fake news, tedy úmyslně falešných zprávách...
-
Miloš Šenkýř: Moravská antikampaň. Za Moravu
Příliš snahy přesvědčit lidi může vést k opaku. A platit to může i při kampani za to, aby lidé vyplňovali moravskou národnost při sčítání lidu.
-
Petr Šabata: Česká vláda má za řekou Moravou velkou konkurentku
Vláda rozhoduje o krocích proti koronaviru zoufale pomalu, chaoticky a populisticky. O nových pravidlech informuje zmateně a nesrozumitelně.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.