Boj s terorismem? Nepřítele je třeba zničit, ne si s ním hrát na demokracii, radí analytik Koller

3. únor 2015

Jak bojovat se současným terorismem? Přináší ten správný recept prezident Miloš Zeman, který vyzývá k boji nejen s Islámským státem s využitím ozbrojené síly, a nikoli jen „povrchními změnami legislativy"?

„Zemanova rada je strašně obecná. Navíc už se útočí, byť zatím jen letecky a s nasazením speciálních jednotek,“ zhodnotil prezidentův výrok v pořadu Pro a proti bezpečnostní expert Martin Koller.

Podle něj je ale třeba zvolit jinou strategii boje než v Iráku a v Afghánistánu, kde obě mise skončily porážkou proto, že se dělaly ideologicky, a ne vojensky. „Nepřítele je potřeba porazit a zničit, nikoli si s ním hrát na demokracii.“

„Když se podíváme na arabské státy, řada z nich je velmi bohatých, a není to nijak vidět na jejich obyvatelích. Tato bohatá kasta se se záplavou chudáků nikdy dělit nebude, a stejně je tomu i v Africe. To jsou stále ještě kmenová uskupení. Nelze si představovat islámskou komunitu jako evropskou komunitu,“ dodal Koller.

I proto je dětinská představa, že Saúdská Arábie, která na jedné straně sponzoruje mezinárodní islamistický terorismus, bude proti němu bojovat, vysvětlil analytik.


Koller: „V Evropě je oficiálně 45 milionů muslimů, bude jich tu ale daleko víc. Evropské armády a policie jsou schopny dohromady dát asi dva a půl milionu lidí. Pokud se začne bojovat opravdu natvrdo, tak i takzvaní umírnění muslimové z velké části budou s teroristy. To bude obyčejná rasová válka.“

Publicista Patrik Eichler dává přednost odstranění předpokladů vyvolávajících konflikt před vojenskými řešeními.



Eichler: „Je nepřijatelné v demokratické společnosti 21. století říkat, že nějaký národ bude konat jako celek… Pokud budete mít jako člen menšiny možnost získat práci, zdravotní péči a vzdělání, tak minimalizujete to, že ti lidé se k nějakému konfliktu nebo násilnému jednání rozhodnou z frustrace, a to se týká všech chudých bez ohledu na jejich etnicitu.“

Zemanův výrok vnímá jako čirý populismus. „Pokud máme hovořit o útoku na cizí stát nebo entitu, musíme být odhodlání území nepřítele nejen obsadit, ale dlouhodobě ho okupovat. Protože ani Evropa, ani Spojené státy nejsou připravené, takové debaty jsou populistickým gestem. I Miloš Zeman ví, že žádný útok na Islámský stát se v nejbližší době neodehraje.“

Tím spíš bude účinnější, když se budeme snažit problémům předcházet, zopakoval novinář. „Investice do rozvoje, mezinárodních kontaktů, zvyšování sociálního standardu lidí v oblasti jsou prostředky vynaložené mnohem efektivněji, než na nákup nových zbraní a munice.“

„Pokud nejsou arabské nebo africké státy provozuschopné, pak se musíme podívat, do jaké míry jsme to způsobili jako mezinárodní společenství my, ať je to Libye, státy na severu Afriky nebo na Blízkém východě,“ vyzval ke zpytování mezinárodního svědomí Patrik Eichler.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio