Boj o Senát na Prostějovsku: Božena Sekaninová (ČSSD) a Jitka Chalánková (nezávislá)

Kandidátky do Senátu za obvod č. 62 Prostějov - Božena Sekaninová (ČSSD) a Jitka Chalánková (BEZPP, navrhuje NK)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kandidátky do Senátu za obvod č. 62 Prostějov - Božena Sekaninová (ČSSD) a Jitka Chalánková (BEZPP, navrhuje NK)

První kolo senátních voleb na Prostějovsku nabídlo napínavý souboj: o druhém postupujícím rozhodlo pouze pět hlasů. Tak těsně se do bitvy o Senát kvalifikovala nezávislá kandidátka Jitka Chalánková. O křeslo v horní komoře se utká se stávající senátorkou Boženou Sekaninovou (ČSSD).

„Jako nezávislá kandidátka jsem spokojená. Rozešla jsem se s TOP 09, protože jsem pocítila, že je ten správný okamžik,“ uvedla v pořadu Pro a proti bývalá poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková (nezávislá).

Ta se prý dlouhodobě věnuje sociální oblasti, připomněla ale i dluh, kterým je zatížen náš rozpočet a který je potřeba snižovat.

„Když nastavíme další mandatorní výdaje, tak je v případě snížených příjmů státního rozpočtu nebude možné financovat... Důchodové systémy se řítí do deficitu, který během 10 let může být až 200 miliard.“

Upozorňovala jsem TOP 09, jak hájit konzervativní hodnoty, jako jsou ochrana rodiny, vlasti, národa, bezpečí občanů. Ale protože to nebylo možné realizovat na stranické půdě, jdu svou cestou.
Jitka Chalánková

Kandidátka věří, že všechny peníze ve státním rozpočtu jsou daňových poplatníků, nikoliv politiků. „Takže je třeba s nimi hospodařit velmi uvážlivě.“

Proto bylo dobré snížit daň z přidané hodnoty. „Tu platí všichni občané a státní rozpočet se raduje, že má vysoké příjmy. Ale občané si to zaplatí, a pak jim zase někdo přerozděluje jejich vlastní peníze.“

Politička odmítá adopci dětí homosexuálními páry, podle ní není vůbec potřebná. „Naprosto s tím nesouhlasím... Potřebujeme dlouhodobé pěstouny, nikoliv adopce homosexuálními páry... Zákony, které adopci prosazují, odporují tradičnímu pojetí rodiny,“ věří Jitka Chalánková (nezávislá).

V Senátu se diskutuje

Senátorka Božena Sekaninová (ČSSD) je přesvědčena, že se její strana odklonila od lidí. „To je potřeba si přiznat. Člověk a důstojné žití je pro mě na prvním místě.“

„Sociální oblast je moje parketa. Chci prosazovat zákon o rodičovském příspěvku, který by se měl výrazně navýšit.“

Senátorka chce také usilovat o zvýšení minimální mzdy a příspěvku pro lidi s těžkým postižením. „Mojí prioritou je ale také bydlení, takže budu podporovat startovací byty a sociální bydlení.“

Senát je o tom, že se diskutuje v komisích, ve výborech, v předsednictvu a jinde… Diskuze musí být hlavně tehdy, když se zákon připravuje. Za mnou je vidět práce, a to, že ji asi špatně prodávám, je možná fakt.
Božena Sekaninová

„Podívejte se na mladé rodiny: žijí od výplaty k výplatě… A my přece chceme, aby mladí lidé měli děti, a ne se jen věnovali kariéře,“ vysvětlila politička.

Podle ní máme od roku 1989 nejnižší důchody. „Jen 38 % z průměrné hrubé mzdy. Všude se sice vykládá, jak se přidává důchodcům, ale za to si oni víc nekoupí.“

S adopcí dětí homosexuálními páry také nesouhlasí. „Homosexuálové chtěli registrované partnerství a mají ho. Dnes ale chtějí uzavírat manželství, takže je to jako v pohádce o Smolíčkovi: chtěli by čím dál tím více, a mohlo by se stát, že bychom pak byli v menšině,“ varovala Božena Sekaninová (ČSSD).

Spustit audio

Související