Bohatnou Češi? V něčem nás posledních dvacet let poznamenalo, jinde jsme skutečně zbohatli, odpovídá ekonomka Zamrazilová

4. srpen 2016

Bohatneme, nebo jde jen o řeč čísel? Podle studie České bankovní asociace se majetek Čechů za posledních 20 let ztrojnásobil.

„Domácnosti jsou základní sektor domácí ekonomiky. Chování domácností a jejich finanční situaci a některým novinkám nebo naopak trvalým rysům v jejich chování se chceme věnovat. Spotřeba domácností tvoří polovinu hrubého domácího produktu,“ vysvětluje v úvodu Interview Plus Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Celkové jmění Čechů se podle zprávy, kterou vydala Česká bankovní asociace, ztrojnásobilo na 11, 4 bilionu korun.


Jakým způsobem je poznamenána hodnota našich úspor za posledních dvacet let? „Celková inflace v ekonomice stoupla asi o dvacet procent, ale bylo to velice selektivní. Potraviny zdražily o padesát procent, náklady na bydlení jsou čtyřikrát vyšší, ale překvapivě hodnota bytového vybavení se nezměnila prakticky vůbec. Oblečení a obuv zlevnily oproti roku 1995 o deset procent,“ říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Asociace vychází z dat Českého statistického úřadu. Pokud máme více jmění, znamená to, že jsem bohatší. Počítá se s růstem cen? „Ten vliv změny cen je různý. Z té částky jedenácti bilionů korun je asi 36 % v nemovitostech. A je vidět, že růst majetku byl tažen růstem cen nemovitostí.“

Podstatnou součástí rostoucího majetku Čechů nejsou ale jen nemovitosti, které získávají na ceně, a tvoří tak velkou část našeho majetku, ale také vklady a finanční produkty domácností.

Lidé, kteří spoří na bydlení, podle Zamrazilové své úspory za posledních dvacet let spíš znehodnotili. „Pokud spoříte na nemovitost, tak jsou úroky nízké. A proto si domácnosti půjčují na hypotéku, místo aby domácnosti akumulovali prostředky na nákup nemovitostí. Vzít si hypotéku je rozumné.“

Nemělo by se plýtvat jako před volbami 2006

Zamrazilová v Interview Plus vzpomíná například na tzv. pastelkovné a vyjadřuje znepokojení nad tím, že společně s ekonomickým růstem státu a lepší finanční situaci budou politici před nadcházejícími volbami rozdávat lidem příliš mnoho peněz: „Jistěže si to přidání zaměstnanci státního sektoru zaslouží, v jaké míře přesně bych asi nedokázala říct. Hlavně bych se ale bála nových sociálních přídavků. Něco jako bylo to pastelkovné před řadou let.“

Mluví o situaci před volbami v roce 2006: „Bylo to děsivé a pak se toho nemohlo státní hospodaření zbavit. V těch lidech to vyvolává hrozně negativní emoce, protože je to pro ně samozřejmostí, že jim něco dáte. Ale když už jim to dáte, tak jim to jakoby patří a je potom těžké jim to vzít a vysvětlit, že to byla jednorázová situace.

Hospodaří stát skutečně dobře? Může za to lepší výběr daní? Poslechněte si celé Interview Plus.

Spustit audio