Bohaté státy by měly platit klinické testy neziskových léků. Vydělají na tom všichni, tvrdí vědec

26. červenec 2018

Jak financovat výzkum, který se farmaceutickým firmám nevyplatí? Nastal v naší společnosti čas na vývoj a rozšíření neziskových léků? Hostem Magazínu Leonardo byl biochemik a filozof Boris Cvek z Univerzity Palackého v Olomouci.

„Myšlenka je poměrně jednoduchá. Pokud by se nepatentovatelné léky jako Antabus podařilo dostat do onkologické klinické péče, ušetřili bychom neuvěřitelné množství peněz, protože tyto léky jsou velmi levné a dostupné i v chudých zemích. To by vedlo ke změně globálních zdravotnických systémů,“ uvedl vědec.

Antabus se používá jako lék pro léčbu alkoholismu asi 70 let, vypršely mu všechny patenty a je levný. „Léčba Antabusem při jedné tabletě denně by vyšla asi na pět tisíc korun ročně, což je v podstatě zadarmo.“

„Od 70. let se objevují zprávy, že by Antabus mohl léčit také rakovinu. Náš článek z minulého roku v časopise Nature vnáší světlo do toho, jak tento lék rakovinu zabíjí.“

Samotná představa, že by se klinické testy léků mohly financovat z veřejných peněz, zatím neexistuje. Není nikdo, kdo by to prosazoval, ani nevíme, jak se k tomu vlády stavějí, protože před ně tuto myšlenku nikdo nepostavil.
Boris Cvek

Ačkoli dnes vědci vědí, že na úrovni laboratorních modelů je Antabus schopen zabíjet nádorové buňky, aby se dostal k pacientům, je zapotřebí provést klinické testy.

„Ty jsou nesmírně drahé a jediný, kdo je schopen je dnes zaplatit, jsou farmaceutické firmy. Ale ty nemají žádnou motivaci financovat testy nepatentovatelného léku jako Antabus, protože by na tom nevydělaly.“

Cvek proto považuje za svůj úkol toto téma dostat do veřejné debaty. „Pokud by se zavedl systematický princip placení klinických testů nepatentovatelných léku z veřejných peněz, mohli bychom velice zlevnit zdravotní systémy.“

To, co dělá dnes léky drahé, je fakt, že farmaceutické firmy potřebují, aby se jim vrátily všechny náklady na klinické testy a měly ještě nějaký zisk.
Boris Cvek

„Podle mě by toto mělo být politickou prioritou bohatých států. Pokud by tyto zafinancovaly klinické testy, získaly by nejen léky pro své nemocné, zlevnily by svoje zdravotní systémy a ještě by pomohly chudým zemím. Tam prostě není žádné mínus.“

Navíc, klinické testy jsou rutinní věc, připomněl vědec. „Dělají se běžně... Stát je ten, který je reguluje, takže by mohl v případě neziskových léků pravidla trochu obměnit, aby klinické testy byly levnější a rychlejší, protože to je ve veřejném zájmu.“

„Kdyby se například Antabus prosadil, tak farmaceutické firmy mohu být inspirovány k vývoji podobných léků, na kterých mohou i zbohatnout, kdyby se jim to povedlo,“ shrnul Boris Cvek.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související