Blokovat Sněmovnu je legitimní. Zabráníme druhé oposmlouvě, tvrdí místopředsedkyně TOP 09

1. listopad 2017

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhuje zablokovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny. Chce tím zabránit předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi v sestavení menšinového kabinetu, který by mohl vládnout i bez důvěry parlamentu. Kalouskův záměr zatím jednomyslně podpořilo předsednictvo jeho strany. Uskutečnit ho ale nebude jednoduché, TOP 09 totiž sama má jen sedm poslanců a musela by přesvědčit další strany.

Záměr vládnout bez důvěry Sněmovny prý Babišovi posvětil prezident Miloš Zeman. „Jde o získání exekutivní moci a obsazení ministerstva vnitra. Babiš přece čelí podezření ze spáchání trestného činu, a má tak zájem ovládat policii. Rizik je ale více. Ve vládě získá vliv na státní a polostátní podniky,“ zdůrazňuje místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.


Chceme zabránit druhé opoziční smlouvě. Byl by to podraz na voličích, protože Babiš by obchodoval s podporou ostatních stran, které by ale tvrdily, že jsou v opozici.Markéta Pekarová Adamová

Případné zablokování Sněmovny by ovšem nemělo trvat celé volební období. Cílem je podle Adamové donutit Andreje Babiše k tomu, aby se snažil získat důvěru poslanců. A zároveň aby byli veřejnosti známi ti, kdo jeho vládu podpoří.

„Někomu se to může zdát jako krajní řešení, ale je to zcela legitimní pokus. Menšinovou vládu rozhodně odmítají podpořit strany, které dohromady mají 106 poslanců. Pokud by ale poslanci do čela Sněmovny zvolili zástupce hnutí ANO, menšinovou vládu tím podpoří,“ míní Adamová.

Nešťastný rozchod se STAN

Miroslav Kalousek deklaroval, že nebude znovu kandidovat do čela TOP 09. Adamovou to vzhledem k volebnímu výsledku nepřekvapilo. Co ale způsobilo propad strany u voličů? „Programem to nebylo. Velkou roli hrály emoce, které vzbuzují jednotliví aktéři na politické scéně. Část voličů si pokaždé vybere někoho nového, letos to byli Piráti.“


Programové průsečíky vidím s hnutím STAN, podobně jako u KDU-ČSL. S ODS toho máme společného méně, hlavně v tématu Evropské unie.Markéta Pekarová Adamová

Za důležitý faktor neúspěchu strany ale považuje i rozchod se Starosty a nezávislými (STAN). „Byla to chyba. Obě strany teď sice mají ve Sněmovně pár svých zástupců, ale netvoří reálnou sílu. Společně bychom díky volebnímu systému získali více poslanců,“ podotýká.

Volby podle ní ukázaly, že na české politické scéně není místo pro tolik subjektů s velmi podobným hodnotovým ukotvením a názory. „Je otázka, co má být cílem. Jestli sloučení a vznik jedné velké strany, nebo užší spolupráce a společná kandidátka v příštích volbách.“

Kdo by měl být předsedou TOP 09? Nehrozí straně zánik? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.