Blažka měli nechat na akci Milionu chvilek vystoupit, míní politolog. Nebyl ani ohlášen, oponuje analytička spolku

31. srpen 2023

Spolek Milion chvilek pro demokracii po čase zase pronikl do médií. Na akci za odvolání ministra spravedlnosti nenechali Pavla Blažka (ODS) promluvit. „Vzhledem k tomu, že akce měla komornější průběh, nechal bych ho tam vystoupit,“ míní politolog Pavel Šaradín. „Za rozhodnutím si stojíme. S ministrem jsme od března vedli dialog, vytvořili jsme nástroj, aby mohl s občany diskutovat. Navíc přišel neohlášený,“ říká analytička Milionu chvilek Mariana Novotná Nachtigallová.

Čtěte také

Podle Šaradína mohl ministr Blažek na akci vystoupit a potom se v jednotlivých skupinkách třeba mohl s lidmi dále bavit. Podle Nachtigallové ale akce typu happeningu nebo demonstrace není debatní akcí.  

„Prostě tam není prostor pro to, aby se vytvořily nějaké debatní kroužky. Jak jsem už uvedla, debata probíhala způsoby, které jsou adekvátní pro debatu. Zda jsme udělali vzhledem k našemu renomé správně, ukáže čas. Ale my neděláme věci pro své PR. My děláme věci tak, jak máme pocit, že jsou správné a že budou hájit demokratické principy,“ vysvětluje.

Milion chvilek pro demokracii podle Šaradína hlavní úkol v minulém volebním období v zásadě splnil. Další akce budou podle něj drobnější a spolek se pravděpodobně nějakým způsobem přeformátuje.

Čtěte také

„Hlavní cíl – upozorňovat na problém spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše (ANO), to probuzení občanské společnosti, informování, vedení dialogu až po doporučení, koho mají lidé volit před volbami v roce 2021, byl zásadní a veskrze pozitivní krok Milionu chvilek.“

„Nicméně od té doby uplynuly dva roky, a pokud byl hlavní cíl splněn, bude si muset spolek hledat nějaké jiné cíle. Stal se jedním z několika tisíců spolků v rámci občanské společnosti. Pokud bych ho viděl v budoucnu, tak určitě ne jako svolavatele nějakých velkých masových demonstrací, ale řekněme v oblasti vzdělávací, osvětové,“ nastiňuje politolog.

Nachtigallová s tímto názorem nesouhlasí. „Demokracie není něco, co máme zaručeno na dobu neurčitou. Je závislá na celospolečenském dění, tedy potřebuje neustálé opečovávání a hlídání politiků u moci bez ohledu na elitu, která zrovna u vlády je,“ zdůrazňuje.

Mobilizoval pouze jednu část

Podle ní hlídá spolek demokracii stejně bedlivě jako v předchozím volebním období.

Čtěte také

„K Dozimetru jsme se vyjadřovali na sítích, na našem webu. STAN, kterého se kauza nejvíc týkala, podle nás vyvodil politickou odpovědnost. Teď jsme se vyjadřovali k Jiřímu Pospíšilovi a TOP 09. Už když kauza Dozimetr vylezla, jsme říkali, že TOP 09 se zdaleka nezachovala co do politické odpovědnosti tak, jako například exministr Petr Gazdík (STAN),“ připomíná.

Podle Šaradína je pro Milion chvilek obtížná situace v tom, že před volbami v roce 2021 spolek jednoznačně podpořil pouze vládní koalici, respektive dvě koalice, které potom sestavily vládu. Je tak bytostně spojen s těmi pěti politickými stranami, říká.

„A možná si nerozumíme v tom, co považujeme za podstatu demokracie. Já demokracii považuji za politický režim, v rámci kterého fungují nejrůznější segmenty, instituce apod. A Milion chvilek pro mě byl spolek, který mobilizoval pouze jednu část, jeden segment v rámci demokracie.“

„Chápu ho tedy jako jednu výseč, která se zaměřuje na protestní aktivity. Ale pokud chci kultivovat demokracii, potřebujeme na to mnohem hlubší nástroje, včetně občanského vzdělávání a osvěty,“ naznačuje politolog.

Čtěte také

Nachtigallová upozorňuje, že Milion chvilek není pouze centrální organizace, jejíž funkcí je hlídání demokratických principů, ale jde o síť aktivních občanů po celé republice, která nemá v tuto chvíli v Česku konkurenci.

„Je to 750 aktivních občanů v téměř stovce míst, kteří chystají projekty vycházející právě z potřeb jejich vesnic nebo měst. A s tím i souvisí naše nové směřování, neboť nás nečekají tento rok už další volby, nečeká nás velká kampaň. Takže zaměřujeme svoji energii a úsilí do rozvoje této sítě aktivních občanů, kteří jsou podstatou.“

„A toto všechno, ať už tedy organizace, nebo tato síť aktivních občanů, funguje pět let a troufám si říct, že takový potenciál v naší zemi vlastně nikdo nevybudoval a nemá,“ sděluje politická analytička Milionu chvilek pro demokracii.

Poslechněte si celou debatu ze záznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , kbr
Spustit audio