Bizarní reprodukce v mořských hlubinách

22. září 2010

Rozmnožování v hlubinách oceánu představuje skutečnou výzvu. Najít v nekonečných prostorách partnera k páření nemusí být pro některé druhy jednoduché, a pokud už se dva jedinci potkají, musí svou šanci využít naplno. U hlubokomořských hlavonožců to zřejmě vedlo k rozvoji dosud neznámých reprodukčních technik, které nám připadají poněkud bizarní.

Samečci hlavonožců předávají svým partnerkám spermie v "balíčku", označovaném jako spermatofor. Ten pomocí takzvaného hektokotylového ramena zasunou do plášťové dutiny samičky, kde mohou spermie oplodnit vajíčka. Některé hlubokomořské druhy podle studie holandských biologů z Groningenské univerzity tento způsob páření poněkud modifikovaly. Například sameček krakatice sargasové (Taningia danae) své partnerce zobákem způsobí asi 5 centimetrů hluboký šrám, do kterého spermatofor zasune.

Neobvyklý způsob oplození najdeme také u krakatice Moroteuthis ingens. Spermatofory tohoto druhu obsahují enzymy, které narušují tkáně. Samečkovi tak stačí přiložit na kůži samičky spermatofor, který se sám provrtá dovnitř. Tento objev vysvětluje případ z Japonska: člověk pozřel samečka chobotnice a skončil na operačním stole, kde mu z krku odstraňovali hluboko zavrtaný spermatofor.

U miniaturních hlavonožců druhu sepiola korunová (Heteroteuthis dispar) se nekonvenčně chovají samičky. Uvnitř těla mají zvláštní váčky, ve kterých si uchovávají velká množství spermatu. Tyto zásoby mohou představovat až cca 3 % jejich tělesné váhy. Váčky se spermatem ústí v těsné blízkosti vejcovodů. Je tedy možné, že na rozdíl od většiny hlavonožců oplození vajíček u sepiol probíhá nikoli vně, ale uvnitř těla.

Bizarní páření ale nebylo jediným překvapením, které na holandské biology v hlubinách čekalo. U krakatic bradavkovitých (Ancistrocheirus lesueurii) objevili náznak hermafroditismu, který se u hlavonožců - na rozdíl od jiných měkkýšů - nevyskytuje. Zjistili, že někteří samečci krakatic mají malé žlázy podobné těm, které u samic produkují vajíčka. Důvody tohoto jevu vědci zatím neznají, pouze spekulují o vlivu znečištění moře látkami podobnými hormonům.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio