Biolog Klečka v 50. letech zastával totální podřízení československé vědy sovětskému vzoru. A nebyl sám

14. srpen 2023

Přední český biolog Antonín Klečka se v 50. až 60. letech stal významným zastáncem totálního podřízení československé vědy sovětskému vzoru, takzvaného lysenkismu. V 70. a 80. letech se vrátil ke své původní specializaci a věnoval se ekologii a ochraně půdy a přírody.

Klečkův ideologický vývoj nebyl ve své době ničím výjimečným – se stejně závratnou proměnou se setkáváme i v případě dalších významných biologů a pozdějších ekologů, jejichž počátek akademické kariéry spadal do 50. let 20. století.

Život Antonína Klečky v souvislosti s dobovými politickými událostmi připomenou v repríze dokumentu historička Doubravka Olšáková a publicista Jan Sedmidubský.

Na webu ho najdete do 14. září 2023.

autoři: Doubravka Olšáková , Jan Sedmidubský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.