Bhútán: Himálajské království sevřené Indií a Čínou
Země hromového draka Bhútán zůstává jednou z nejizolovanějších zemí světa. U nás je známý jako stát, který před ekonomickými ukazateli rozvoje, jako je růst HDP, upřednostňuje takzvaný Index národního štěstí.
Čtěte také
Také jako stát, kde vládne všemi milovaný král, který své poddané pomalu vede od absolutismu ke konstituční monarchii. Uzavřené Himálajské království míří k modernitě svým vlastním tempem a podle svých vlastních kritérií.
Nežije ale v pohádkovém bezčasí a chtě nechtě musí brát ohledy i na zájmy zemí ve svém okolí. Indie a Čína jsou přitom vůči sobě mimořádně nepřátelsky naladěné a dějištěm jejich rivality se stává i Bhútán. Vláda v Thimphu tak musí balancovat mezi územními nároky Pekingu a obrovskou ekonomickou závislostí na Indii.
Pořad Za obzorem, ve kterém se pravidelně vydáváme do neprávem opomíjených koutů světa, tak míří do Bhútánu. K poslechu zve David Jakš, vysíláme v repríze.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.