Bezpečnostní publicista Gazdík: Dvě procenta HDP na obranu jsou jen politickým gestem. V minulosti bohaté příjmy vedly ke zbytečným investicím
Vláda by dnes na své první letošní schůzi měla uzákonit výdaje na obranu ve výši dvou procent českého HDP. Nová legislativa je reakcí na zhoršenou bezpečnostní situaci v Evropě po ruském útoku na Ukrajinu. Kromě dvouprocentního výdaje z HDP na obranu by měla novela zákona stanovit i způsob financování armádních strategických projektů. Je na místě obava, že nebudou investice využity efektivním způsobem? A jaké konkrétní změny vláda chystá?
Josef Flek (STAN), místopředseda sněmovního výboru pro obranu
Jan Gazdík, publicista, který se dlouhodobě věnuje bezpečnosti a obraně
Petr Zahradník, ekonom České spořitelny, expert na zahraniční ekonomiku
Jakub Landovský, stálý velvyslanec ČR při NATO
Přestože k požadované dvouprocentní hranici by se částka na obranu měla dostat až v roce 2025, už letos se armádní výdaje zvýší o zhruba 20 miliard korun, čímž částka stoupne na úroveň 1,5 procenta HDP. Kromě navýšení částky by novela měla povolit ministerstvu obrany shromažďovat údaje o lidech, kteří mají brannou povinnost i mimo dobu ohrožení státu nebo válečného stavu.
Čtěte také
Podle poslance hnutí STAN Josefa Fleka, který je místopředsedou sněmovního výboru pro obranu, v koalici na novele zákona panuje shoda. „Uvidíme, co na to opoziční poslanci, jak na výboru, tak ve sněmovně. Předpokládám, že poslanci SPD to budou vnímat různě, zato u poslanců ANO věřím, že budou ta dvě procenta vnímat pozitivně,“ domnívá se Flek.
Nejdůležitější je protivzdušná obrana
Podle něj je uzákonění dvouprocentního výdaje na obranu velkým posunem a v dnešní době jde o nutnost. Přestože loňské hospodaření státu skončilo se schodkem přes 360 miliard korun a současná ekonomická situace se zhoršuje, podle Fleka stát výdaje na obranu zvýšit musí.
Je velice důležité, aby se na akvizičních zakázkách podílely české firmy.
Josef Flek
„Ukazuje nám to válka na Ukrajině, ale i to, že máme opravdu zastaralou techniku, kterou se nám daří v tuto chvíli využívat jako dary v boji proti Putinovi. Tím se k nám dostávají modernější stroje, ale taky peníze z Evropské unie a podpora financování z USA. Touto cestou daří i modernizovat,“ vysvětluje Flek.
Čtěte také
Mezi prioritní nákupy budou v letošním roce patřit letouny F-35, bojová pancéřovaná vozidla CV90 ze Švédska nebo drony a obecně protivzdušná obrana.
„Jednou z nejdůležitějších součástí, jak nám ostatně ukazuje válka, je protivzdušná obrana. Stíhací letouny F-35 jsou podle mě jedním z nejmodernějších strojů. Záleží však na tom, jestli bychom byli schopni je využívat. Za mě je velice důležité, aby se na akvizičních zakázkách podílely české firmy. Povinností by mělo být zhruba 40 až 60procentní zapojení českého průmyslu do akvizic a následně 80 až 100procentní zapojení z hlediska servisu na českém území. V takovém případě by peníze zůstávaly ve větší míře u nás,“ popisuje Flek.
Novela jen jako politické gesto?
Bezpečnostní publicista Jan Gazdík však upozorňuje, že uzákonění dvou procent HDP na obranu může být problematické.
„Podle mého názoru i podle názoru bezpečnostních expertů a zbrojařů jde o pouhé politické gesto. Rozumím tomu, že chce mít ministerstvo obrany klid na investice a plánování, ale k čemu takový klid a zaručená bohatost zdrojů v minulosti vedly? Byly to černé fondy, kdy si skupina podnikatelů vytipovala ministerstvo jako dobrý zdroj svých příjmů a pro obranu země zbytečných investic, což vedlo k řadě skandálů,“ upozorňuje Gazdík.
Čtěte také
Podle něj dává mnohem větší smysl systém, kdy musí ministerstvo každoročně zdůvodňovat výši svého rozpočtu a cíle svých investic. Gazdík upozorňuje na nezvládnuté výběrové řízení na bojová vozidla pěchoty, ale i na nedostatek ekonomického vzdělání vedoucích představitelů obrany a generálního štábu.
„Podle mě je problematické zaručit ministerstvu obrany pravidelný bohatý příjem bez dostatečné kontroly. A tou kontrolou je neustálé každoroční zdůvodňování a vysvětlování, na co ty obrovské a samozřejmě potřebné peníze jsou,“ dodává Gazdík.
Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Renata Kropáčková.
Související
-
Daniel Kroupa: Obrana jako téma českého předsednictví Evropské unie
Úlohou premiéra bude udržet evropskou jednotu a dosáhnout toho, aby proti Ruské federaci Evropská unie vystupovala jako jednotný celek. Teprve pak může projevit svou sílu.
-
Spolknutý Pandur. Armádě se v Pardubicích představil brazilský letoun Embraer
V Pardubicích se uskutečnila pozemní a letová ukázka brazilského letounu Embraer KC-390 a zkouška naložení a přepravy obrněného transportéru Pandur II.
-
Top manažer Microsoftu Kačmář: Z kybernetického zločinu se stal byznys. Rusko si hackery najímá
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost varoval na podzim před značným nárůstem útoků v digitálním prostoru. K části z nich se přihlásila skupina Anonymous Russia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.