Bez leninismu není možno vůbec žít

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy JZD v obci Horní Ves na Pelhřimovsku svolalo 15. ledna 1950 první řádnou valnou hromadu

Počátek roku 1950 přesně odpovídá tomu, čemu se později říkalo „padesátá léta“.

Politické procesy, všudypřítomná propaganda, a také zábava, která měla evokovat, že je všechno v úplném pořádku.

Již novoroční projev prezidenta republiky a předsedy KSČ Klementa Gottwalda jasně předjímal (a přirozeně také formoval) následující období. Žonglování s čísly mimo jakýkoliv kontext (vyrobilo se, postavilo se, prodalo se, snědlo se...) i propaganda propojená s výhrůžkami nedávaly do budoucna naději na nic moc dobrého. Z tohoto proslovu jsme zařadili tři krátké ukázky.

Z četných politických procesů, které v této době v Československu probíhaly, se dochovala část záznamu procesu hodonínského, který se konal 20. až 22. března 1950. Vybrali jsme ukázky z výslechu hlavního obviněného (ten byl následně popraven), otázky tehdy kladla také nechvalně proslulá prokurátorka Ludmila Polednová-Brožová.

Mimochodem, právě několik dnů po tomto procesu si změnila své původní příjmení Biedermannová na Brožová (německé příjmení v exponované pozici prokurátorky nebylo tehdy žádoucí). Zařadili jsme také tři zásadní pasáže ze závěrečné řeči prokurátora Karla Čížka.

Mikrofon v županu

Dne 24. března 1950 došlo k největšímu leteckému útěku z Československa. Bývalými piloty RAF byla unesena tři československá letadla z vnitrostátních linek do západního Německa.

Z dochovaných a technicky velmi špatných fragmentárních záznamů – určených přitom jednoznačně pro dobovou komunistickou propagandu – jsme vybrali dvě ukázky. V první hovoří komunistický poslanec Antonín Fiala, který se shodou okolností nacházel na palubě jednoho z unesených letadel, ve druhé vypovídá jedna z pasažérek.

Pozoruhodnou kuriozitou v dochovaných nahrávkách sledovaného období jsou záznamy několika rozhovorů a besed se členy vznikajících Jednotných zemědělských družstev. Vybrali jsme z nich podivuhodnou besedu (působí mimochodem spíše jako parodická scénka), ve které její účastnice líčí, jak v Dolní Olešnici u Vrchlabí musely JZD zakládat ženy.

Jistým přemostěním mezi potemnělou politickou a společenskou tématikou a dobovou zábavou je pak projev Zdeňka Nejedlého (v této době mimo jiné ministra školství) k 26. výročí úmrtí Vladimíra Iljiče Lenina. Část Nejedlého projevu dochovaná v rozhlasovém archivu má jednapadesát minut, a to ještě na nahrávce chybí úvodní pasáž tohoto proslovu. Z projevu jsme vybrali několik osvěžujících úryvků.

Vrcholem absurdity v tehdejší společenské realitě je dochovaný první díl nového zábavného pořadu Mikrofon v županu. Skupinka rozhlasových pracovníků vypráví více či méně zábavné historiky z natáčení (pořad moderoval mladičký Václav Voska), a to z celé tehdejší historie našeho rozhlasového vysílání. Z historek jsme vybrali alespoň dvě. 

Spustit audio
autor: Pavel Hlavatý

Odebírat podcast

Související