Bavíme se o chiméře, je to jen odvedení pozornosti, myslí si ekonom o zrušení superhrubé mzdy

Unesl by státní rozpočet zrušení superhrubé mzdy a výrazné přidání důchodcům? Jak plní vláda sliby o zvyšování učitelských platů? A jak změnit pošramocené renomé učitelské profese? Tomáš Pancíř se ptal ekonoma a výkonného ředitele think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE Daniela Münicha.

V diskusi ohledně zrušení superhrubé mzdy, které avizoval premiér Andrej Babiš, má jasno: „Zrušení superhrubé mzdy bylo hlášeno mnohokrát a nikdy k ničemu nedošlo. Je k tomu mimo jiné zapotřebí zrušit další parametry, ale nikdo neřekl, jak by to mělo vypadat.“

Čtěte také

Proces je podle Münicha potřeba dobře připravit. Neočekává, že by ke zrušení mohlo dojít před rokem 2022. Dopady podle něj navíc pro lidi nebudou zásadní: „Superhrubá mzda a daň z příjmu činí malé množství odvodu z výdělku. Obrovskou roli hrají pojistné odvody, které do úvah musíme zahrnout.“

Na úkor stability

Avizované navýšení důchodů Daniel Münich považuje za populistické předhánění: „Opozice bude tlačena, aby neřekla ne, bude těžké říct něco proti. Málokdo přizná, že přidání půjde na úkor stability veřejných financí. Státní rozpočet to unese, ale peníze budou chybět v budoucnosti.“

Například ve školství, kde se podle něj během posledního roku odehrál zázrak: „Za posledních dvacet let vznikl systémový dluh, šetřili jsme na platech učitelů a vydali jsme peníze jinde. Poslední navýšení skončilo skutečně v peněženkách učitelů.“

Přesto zde stále panuje obava: „Podíl nadtarifní složky platu vyskočil z pěti na třináct procent. Na druhou stranu nadtarifní část je méně garantovaná, a pokud budou scházet peníze, může se stát, že platy spadnou na tarifní úroveň – a budeme, kde jsme byli,“ varuje ekonom.

autoři: Tomáš Pancíř ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.