Bakterie jako nosič cílených léčiv

21. září 2010

Cílená léčiva představují výzvu pro mnoho vědeckých týmů na celém světě. Možnost jejich dopravy krevním řečištěm pacienta na místo určení je zatím otevřenou otázkou. Jak upozornil New Scientist, s novou metodou přichází tým kanadských bioinženýrů pod vedením Sylvaina Martela.

Martel se rozhodl, že k dopravě léčiva na místo určení využije možností, které nabízí příroda. Léčbu nádorů nebo dalších závažných onemocnění by tak měly v budoucnu zajišťovat bakterie. Konkrétně jde o mikroorganismus označovaným zkratkou MC-1. Mezi svými konkurenty patří ke skutečným rekordmanům co do rychlosti pohybu. S pomocí svého bičíku urazí až 200 mikrometrů za sekundu. Navíc od přírody reaguje na magnetické pole. V představách kanadského týmu by se tak měla stát ideálním nosičem léčiv, řízeným pohodlně zvenčí pomocí magnetické rezonance. K tomu ale přeci jen vede ještě dlouhá cesta.

Zatím se uskutečnily dva nadějné experimenty. Testy na myších ukázaly, že bakterie není pro savčí organismus toxická a sama odumírá zhruba za 40 minut po vpravení do těla. V dalším experimentu dokázal Martelův tým bakterie řídit pomocí magnetického pole, zatím ovšem pouze v simulovaných podmínkách. Funkčnost tohoto záměru ovšem musí doložit ještě celá řada dalších experimentů.

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.