Bakterie jako nosič cílených léčiv

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Cílená léčiva představují výzvu pro mnoho vědeckých týmů na celém světě. Možnost jejich dopravy krevním řečištěm pacienta na místo určení je zatím otevřenou otázkou. Jak upozornil New Scientist, s novou metodou přichází tým kanadských bioinženýrů pod vedením Sylvaina Martela.

Martel se rozhodl, že k dopravě léčiva na místo určení využije možností, které nabízí příroda. Léčbu nádorů nebo dalších závažných onemocnění by tak měly v budoucnu zajišťovat bakterie. Konkrétně jde o mikroorganismus označovaným zkratkou MC-1. Mezi svými konkurenty patří ke skutečným rekordmanům co do rychlosti pohybu. S pomocí svého bičíku urazí až 200 mikrometrů za sekundu. Navíc od přírody reaguje na magnetické pole. V představách kanadského týmu by se tak měla stát ideálním nosičem léčiv, řízeným pohodlně zvenčí pomocí magnetické rezonance. K tomu ale přeci jen vede ještě dlouhá cesta.

Zatím se uskutečnily dva nadějné experimenty. Testy na myších ukázaly, že bakterie není pro savčí organismus toxická a sama odumírá zhruba za 40 minut po vpravení do těla. V dalším experimentu dokázal Martelův tým bakterie řídit pomocí magnetického pole, zatím ovšem pouze v simulovaných podmínkách. Funkčnost tohoto záměru ovšem musí doložit ještě celá řada dalších experimentů.

Spustit audio
autor: redakce ČRo Leonardo