Babišův dopis Sobotkovi nepatří do parlamentní demokracie, tvrdí poslanec Plíšek (TOP 09)

23. březen 2017

Daňové nesrovnalosti, které žádají po ministru financí vysvětlit poslanci rozvířily diskuzi, jestli se může Sněmovna na člena vlády obracet tímto způsobem, nebo zda se tak zákonodárci pasují do role žalobců i soudců s cílem odstranit politického protivníka. Andrej Babiš proto napsal tento týden dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby se od údajně neférového jednání dolní komory distancoval.

„My jsme navrhli tento bod na jednání Poslanecké sněmovny, a ta se většinou demokraticky rozhodla, že se údajnými daňovými podvody ministra financí chce zabývat,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Ten připomněl, že jsme parlamentní demokracie. „Veškerá moc včetně moci vlády se odvíjí od poslanecké sněmovny, kterou v přímých volbách volí voliči. A legitimním právem politických stran je navrhovat body k jednání.“


Je-li podezření, že se 1. místopředseda vlády dopustil daňových podvodů a z jím samým zveřejněných auditů vyplývají nesrovnalosti, tak je přece povinností Sněmovny plnit kontrolní funkci vůči vládě. A jestli poslanec Babiš žádá poslance Sobotku, aby se distancoval od usnesení Poslanecké sněmovny, tak to je z mého pohledu protiústavní a z jiného světa. Babišův dopis Sobotkovi patří spíš do států latinské Ameriky, ne do parlamentní demokracie. Martin Plíšek

Plíšek zdůraznil význam demokratické diskuze v dolní komoře. „My na rozdíl od hnutí ANO nepovažujeme Poslaneckou sněmovnu za žvanírnu. Parlamentní demokracie je ta největší hodnota, kterou jsme po pádu komunismu získali.“


Já jsem také demokrat, ale mám rád jak práva, tak také povinnosti. A mně opravdu vadí i to, že někteří mí kolegové něco vyčítají nevhodným způsobem třeba ministrovi vnitra nebo panu Kalouskovi… Ať pan poslanec Plíšek jako právník řekne, čeho se pan Babiš dopustil a proč nepodal trestní oznámení, když tak přesně ví, jak Babiš tento stát okradl. Bronislav Schwarz

„Jestli se někomu stýská po starých časech, kdy tu je jeden oligarcha, který bude o všem rozhodovat, řídit stát jako firmu, tedy že mu poslanci budou podřízení a budou dělat to, co on bude chtít, tak takový systém já tu nechci,“ shrnul Plíšek.

Poslanec Bronislav Schwarz (ANO) považuje chování Sněmovny v této kauze za smutné. „V uvozovkách je to šaškárna.“

„Věřte, že kdyby Andrej Babiš udělal něco, co je daňovým podvodem, tak už tady mezi námi není a zpovídá se někomu úplně jinému,“ odkázal na Policii České republiky politik.

Ten je přesvědčen, že co se děje na půdě Sněmovny je ostudné. „A nemyslím jen Babiše, ale i tunel Blanka, Opencard, to napadání jednotlivých politických stran bez závěrů. Sněmovna si může dovolit co chce.“

„Když jsem šel do Sněmovny, představoval jsem si to trochu jinak. Demokracie přinesla práva, ale také chci, aby v demokratické společnosti měli lidé i povinnosti. A v této Sněmovně nevidím, že by po lidech i povinnosti chtěla,“ popsal své vnímání úrovně politické kultury v dolní komoře poslanec Bronislav Schwarz.

autoři: ves , oci
Spustit audio