Babiš je populista, ale Schengen bych také zavřel, říká poslanec Úsvitu Fiedler

31. srpen 2015

Miloš Zeman se podivuje nad tím, že vláda na Klokánky peníze nemá, ale na uprchlíky je uvolní. Premiér Bohuslav Sobotka zase tvrdí, že s obavami sleduje tendence fašizace české společnosti. Mezitím Andrej Babiš vyzývá k okamžitému zrušení Schengenu, zatímco statistiky potvrzují, že 70 % české společnosti je proti přijímání uprchlíků.

Jsme xenofobní národ? Proč proti těmto náladám ve společnosti v podstatě bojují jen vědci a akademici?

„Je zde poměrně vysoká míra strachu z neznámého,“ citoval v Pro a Proti výsledky sociologických průzkumů analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Podle něj existuje ve společnosti široký strach, který je ještě znásoben tím, co lidé vidí v médiích.

„Je třeba odlišovat latentní strach přítomný ve zhruba dvou třetinách české populace od okrajů společnosti, které vidíme například na internetu, kde jsou lidé, kteří mají radost ze smrti uprchlíků nebo migrantů, a prosazují jejich zabíjení nebo vůbec násilí vůči nim.“

Babišův plán na zavření Schengenu vnímá Janda jako krok zpět. „Znamenalo by to návrat před rok 2007.“


Janda: „Máme zde platná pravidla právního státu, v němž jsou nepřijatelné výroky, které ve společnosti rozhodně nejsou dominantní, ale objevují se: že bychom uprchlíky měli střílet, zabíjet, jakkoli jim bránit v žádosti o azyl... Premiérův výrok o fašizaci se nevyjadřuje k většině populace, ale k té malé části, která nosí šibenice na demonstrace.“

Poslanec a místopředseda Hnutí Úsvit Karel Fiedler je si jist, že český národ není xenofobní. „Občané oprávněně vyjadřují obavy z nezvládnuté uprchlické vlny, která se žene Evropou.“


Fiedler: „Hlavní příčinu v radikalizaci české společnosti vidím právě v tom, že vláda nekoná, nečiní, neuvádí reálná fakta, podvádí občany nejen ve Vyšních Lhotách, ale v celé České republice. Kdyby vláda odpovědně a aktivně přistupovala k řešení této problematiky, radikálové by měli podstatně menší prostor a byli by vidět minimálně.“

Právě to považuje politik za „ukázkový příklad, jak Evropská unie a evropská legislativa a byrokracie nezvládly tuto vlnu,“ navzdory miliardovým investicím do imigračních programů.

Zatímco výrok premiéra Sobotky vnímá jako skandální, Babišovu výzvu k zavření Schengenu chápe Fiedler jako populismus nejhrubšího zrna.

„Připadá mi to jako by se právě probudil a zjistil, jaká je situace,“ okomentoval Babišovu iniciativu poslanec.

Uprchlická krize má svou genezi, připomněl politik. „Není to vývoj týdenní, ale několikaletý, kdy jsme nereagovali my, ani evropské orgány.“

Přesto poslanec s Babišovou variantou uzavření Schengenského prostoru poněkud překvapivě souhlasí.

„Je pozdě, ale Schengen by měl být uzavřen. Obávám se, že k tomu nedojde, a potom bude třeba přikročit k maximálnímu zvýšení ostrahy našich hranic, tak jak to dělá Německo nebo Rakousko,“ navrhl řešení uprchlické krize Karel Fiedler.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio