Babička na zavolání – brněnská služba propojuje rodiny s dětmi a aktivní seniorky

20. leden 2017
Babička čte pohádku. Ilustrační foto

Babička, jak ji popsala Božena Němcová ve své knížce, by dnes asi žila jinak. Navštěvovala by univerzitu třetího věku, skákala padákem a po večerech si možná přivydělávala jako adoptivní babička. Tak, jak to dělá i přibližně 170 babiček v Brně v rámci služby Trojlístek.

Trojlístek je už pět let fungující brněnská služba, která propojuje rodiny s adoptivními babičkami. Za symbolickou úplatu přebírají část péče o děti. Jsou řešením pro rodiny, které už biologickou babičku nemají, nebo žije příliš daleko. Seniorkám naopak nabízí smysluplnou možnost využití svého času. Službu zprostředkovává Centrum pro rodinu a sociální péči.

Ne pro všechny zralé ženy je ale možnost pečovat o děti lákavá. „V dnešní době je kladený důraz na aktivní stárnutí. Společnost po seniorech vyžaduje, aby dávali na odiv svůj aktivní přístup k životu a vysílali tím pozitivní obraz o stáří obecně,“ uvádí Lucie Vidovičová, která se dlouhodobě věnuje sociologii stáří.

To může být jedním z důvodů, proč mohou mít senioři méně času na péči o své prapotomky. Výzkum mezi seniory ale ukázal, že jejich aktivizace může mít dvojí účinek. Více zájmů může vést k zeslabení role prarodiče i k přirozenému propojení s jejich „babičkovstvím“ a „dědečkovstvím“. Pravnoučata na spoustu aktivit berou s sebou a jsou jim vítaným společníkem.

Babička s miminkem (ilustrační foto)

I přes pestré možnosti využití volného času, který senioři mají, si většina Čechů vyššího věku nemyslí, že být prarodičem na plný úvazek je přežitkem. Dokazuje to jeden z výzkumů Lucie Vidovičové a jejích kolegů. Větší míru souhlasu s názorem vykazují pouze vzdělanější senioři. „Ono to zřejmě odráží větší strukturu příležitostí pro osoby s vyšším vzděláním, které jsou zvyklé i ze svého přechozího profesního života na více aktivit, které se odehrávaly mimo rodinu, kdežto mezi osobami se základním vzděláním může být vazba na rodinu silnější,“ nabízí jedno z možných vysvětlení socioložka z Masarykovy univerzity.

Trojlístek hledá ženy, muži se přihlásit nemůžou. Důvodem jsou údajně špatné zkušenosti s muži z Rakouska, kde funguje předobraz brněnské služby s názvem Oma Dienst. Lucie Vidovičová zaměření na ženy přisuzuje mimo jiné stereotypu, kdy jsou ženy více než muži spojované s pocitem bezpečí i intimní péčí o malé děti. Dalším aspektem je to, že postarší ženy jsou obecně aktivnější a více se zapojují i do činností, jako je návštěva univerzity třetího věku. To ale neznamená, že by dědečkové o tu svou roli prarodiče nestáli. Jen ji více prožívají prostřednictvím podpory své manželky – babičky na plný úvazek.

Spustit audio
autor: Martina Pelcová