Až na oběžnou dráhu. Středoškoláci umí dotáhnout věci do konce, ukážou je na festivalu UŠI FEST

26. květen 2025

Zájem o svět kolem sebe mají mladí lidé přirozeně. Je proto důležité podporovat je v jejich nápadech a aktivitách a ukazovat jim, že i oni sami mohou různými cestami ovlivňovat rozhodování o věcech veřejných. Příkladem participativního projektu studentů je festival UŠI FEST organizovaný Unií škol inovativních, která si klade za cíl spojovat pokrokové žáky, pedagogy i vedení škol za účelem sdílení dobré praxe a možnosti organizace akcí, které mohou děti a pedagogy posunout.

První ročník festivalu UŠI FEST pořádají studenti Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia. Má představit projekty, startupy a aktivity studentů z inovativních škol.

Moderace: Daniela Vrbová
Editace: Markéta Vozková
Sound design: Jaroslav Pokorný
Hosté epizody: 
Ondřej Kondrčík, provozní ředitel festivalu UŠI FEST a student druhého ročníku Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia
Jana Ticháčková, vedoucí oddělení politiky mládeže na odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

„Je to festival středoškolských projektů. Hodně lidí si myslí, že středoškoláci nic nezvládnou. Ten festival má ale ukázat, že jsou středoškoláci schopni něco dělat, zodpovídat za své projekty a dotáhnout je do konce,“ vyzdvihuje Ondřej Kondrčík, provozní ředitel festivalu a student druhého ročníku gymnázia.

Na UŠI FESTu se prezentuje například středoškolský projekt LASAR. „Studenti vytvořili družici, kterou poslali na oběžnou dráhu na raketě SpaceX,“ přibližuje Kondrčík. 

Čtěte také

„Zajímavý je také projekt Zvaž vědu!, který bude probíhat v Senátu. Má vtáhnout středoškoláky do vědy,“ doplňuje.

Na festivalu Unie škol inovativních se představí technické obory i umělecké školy, jako je Střední škola grafická Brno nebo Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín. „Tyto školy budou mít možnost dělat na UŠI FESTu v rámci umělecké sekce různé přehlídky,“ zve Kondrčík.

Festival, který měl být původně pouze pro školy z Unie škol inovativních, se nakonec studenti rozhodli rozšířit pro celou republiku. Konat se bude mezi 23. a 25. červnem v prostorách Smíchovské střední průmyslové školy.

Partnerský přístup

Na systémové a celostátní úrovni se výchově k aktivnímu občanství a důvěře ve stát zabývá Jana Ticháčková, vedoucí oddělení politiky mládeže na odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Jana Ticháčková

„Je to velké a průřezové téma. Týká se to skoro všech ministerstev, které ve svých politikách cílí na mladé lidi. V poslední době se stává standardem, že do tvorby politiky mládeže by měli být zapojováni samotní mladí lidé. Aby to nebylo o mladých lidech bez nich, ale abychom tam mohli promítnout tu jejich perspektivu,“ zdůrazňuje.

Dodává, že ideálním způsobem zapojení mladých lidí do spoluutváření politiky mládeže je stát se součástí nějakého stálého poradního orgánu. „Může jít o poradní orgán při ministerstvu, nebo na úrovni obcí a krajů vznikají různé parlamenty dětí a mládeže – to jsou také poradní orgány,“ navrhuje.

Čtěte také

Tímto způsobem mohou mladí lidé komunikovat s veřejnou správou. Variantou zapojení mohou být podle Ticháčkové také kulaté stoly nebo fokusní skupiny.

„Při participaci ve školách je důležité nastavit partnerský přístup. Záleží také na tom, jak u nás ve společnosti vnímáme slovo participace a vůbec aktivní přístup mladých lidí. Často se stává, že mladí mají ve škole třeba problém s omluvenkami, když jedou na kulatý stůl od ministerstva. Zdá se, že je to pořád ještě nedoceněné, pokud je někdo takhle aktivní,“ ukazuje na možné problémy Ticháčková.

Podle ní je důležité, aby i na státní úrovni někdo téma politiky mládeže posouval dál. „U nás na resortu vznikl poradní orgán Panel mládeže, který by mohl být třeba při každém ministerstvu. Snažíme se naše know-how předávat dál a motivovat i ostatní resorty k tomu, aby měly poradní orgány a snažily se zapojovat mladé lidi,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Reparát. Audio je nahoře v článku.

autoři: Daniela Vrbová , ano
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.