Až 80 procent Čechů si přeje větší aktivitu v ochraně klimatu, říká sociální psycholog Krajhanzl

22. listopad 2021

Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO) bilancuje svou účast ve dvou posledních vládách jen kladně. „Za poslední desítky let dýcháme nejlepší vzduch, přibývá vodních prvků v krajině, skoro dvěma milionům lidí jsme pomohli s dodávkou pitné vody,“ vyjmenovává Brabec s tím, že ministerstvo je „dobře rozjeté“, což podle ministra v demisi pomůže nominantce pětikoalice Anně Hubáčkové (KDU-ČSL).

Brabec dodává, že to, co na nové vedení ministerstva životního prostředí čeká, je dotažení  dohody s polskou stranou o dole Turów. Řadu věcí se sice prý podařilo dojednat, Poláci ale dlouhodobě tlačí na výpovědní podmínky smlouvy, které pro Česko nebyly přijatelné.

Čtěte také

V neposlední řadě se příští kabinet bude muset vypořádat s novou evropskou legislativou  známou jako Green Deal, která se stala jedním z hlavních témat nedávné předvolební kampaně do Poslanecké sněmovny.

Odborný garant KDU-ČSL pro oblast životního prostředí Petr Hladík dodává, že v otázkách unijní zelené dohody bude potřeba dobře koordinovat hned čtyři ministerstva – životní prostředí, zemědělství, průmysl a obchod a doprava.

„Cíl máme společný – Green Deal má velký potenciál pro celou Evropu i pro Česko. Nařízení a opatření ale musí přicházet tak, aby byla logická, vysvětlitelná a měla dopad na konkrétní sektor,“ uvažuje Hladík.

Hosty byli:
Richard Brabec, ANO, ministr životního prostředí v demisi
Petr Hladík, KDU-ČSL, odborný garant strany pro oblast životního prostředí
Milan Ščasný, environmentální ekonom, Centrum pro otázky životního prostředí, Univerzita Karlova
Jan Krajhanzl, sociální psycholog, Katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

Řadu příležitostí vidí v Green Dealu také environmentální ekonom z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Milan Ščasný.

„Bude ale záviset na jednotlivých opatřeních, aktualizaci státní energetické koncepce. A také na klíčových dokumentech, které budou definovat rámec. Jak budou jednotlivé definice a přístupy fungovat.“

To, co bude pro novou vládu zcela zásadní, je podle sociálního psychologa z Masarykovy univerzity Jana Krajhanzla občanům vše srozumitelně vysvětlovat.

„Česká společnost velmi výrazně očekává šetrnější hospodaření v krajině i důraznější ochranu klimatu. Od ministerstva životního prostředí by si v oblasti klimatické změny přálo výrazně větší aktivitu až 80 procent Čechů,“ připomíná výsledky průzkumu Krajhanzl.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové

autoři: Šárka Fenyková , marz
Spustit audio

Související