Astronomové sledují rozpadající se kometu

10. květen 2006

Hubblův vesmírný dalekohled HST umožňuje astronomům sledovat rozpad komety Schwassmann-Wachmann 3. Nejnovější snímky komety potvrdily, že se rozpadla na mnoho kusů.

Amatérští i profesionální astronomové z celého světa sledují již několik let pozvolný rozpad komety Schwassmann-Wachmann 3. Ta proletí kolem Slunce 6. června. Ještě předtím, 12. května se nejtěsněji přiblíží Zemi. V tu chvíli bude třicetkrát dál než Měsíc.

Kometa momentálně připomíná náhrdelník nebo řetěz sestavený z více než třiceti kusů. Tyto úlomky jsou pro pořádek označeny písmeny abecedy a na obloze se nachází na rozloze několika úhlových stupňů. Pozorovatelé ohlásili několik náhlých zjasnění úlomků, což svědčí o tom, že se dále rozpadají na stále menší kusy.

HST vyfotografoval úlomky B a G krátce poté, co bylo nahlášeno jejich zjasnění. Na snímcích můžeme zřetelně spatřit, že se úlomek dále rozpadl na několik desítek menších kusů. HST pořídil další snímky stejných úlomků o několik dní později a vědci oba snímky porovnali. Zjistili, že menší úlomky jsou více vzdáleny od původního místa, kde se odtrhly, než úlomky větší. Některé úlomky už na dalším snímku nebylo možno nalézt vůbec, protože se zcela rozpadly.

Komety jsou pozůstatky vzniku sluneční soustavy. Jejich materiál je porézní a křehký, složený z prachu a ledu. Není tedy žádný problém kteroukoli kometu rozbít. Stačí k tomu gravitační působení třeba nějaké planety a kometa se rozpadne na řadu úlomků. Někdy ale od komety odlétají kusy materiálu jenom proto, že se kometární jádro příliš rychle otáčí. V takovém případě je za postupné rozbíjení komety odpovědná odstředivá síla. Dalším mechanismem jsou výbuchy těkavých plynů, které jsou na kometě přítomny.

Kometu Schwassmann-Wachmann 3 objevili dva němečtí astronomové Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann na fotografických deskách již roku 1930. V tu dobu byla jen 24krát dále než Měsíc. Kometa obíhá kolem Slunce každých 5,4 roku, ale znovu se ji podařilo spatřit až roku 1979.

Během svého návratu roku 1995 se kometa rozlomila na čtyři části, následně označené A, B, C a D. Při dalším návratu komety v roce 2000 už byly pozorovány jen úlomky B a C. Při letošním návratu se potvrdil další rozpad komety a je otázkou, jestli kometu Schwassmann-Wachmann 3 nevidíme naposledy. Možná už další průlet kolem Slunce za pět let nevydrží.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio