Architekturu nehodnoťte podle vzhledu. Důležitější je její dopad na váš život, myslí si architektka Melková
„Trošku mě trápí, že je u nás památková péče hodně koncentrovaná na restriktivní a regulační rovinu – do jisté míry to je v pořádku, protože objekt musíme nejdřív zachránit, nesmíme ho zbourat nebo poškodit něco, co má historickou cenu. To je ale jen ten základ,“ popisuje architektka Pavla Melková.
Čtěte také
„Památky nebo všeobecně staré objekty, tedy ne jen institucionálně chráněné ale vše, co pro nás má hodnotu, tak má ještě obrovský potenciál, jak je rozvíjet. Jak s nimi pracovat, jak je lidem zpřístupňovat. Jak sdělení, které ty památky nesou, lidem předat. A tím, jak jsme se koncentrovali hlavně na regulaci a restrikci, tak jakoby nám na rozvoj vůbec nezbýval čas,“ doplňuje.
„Architekturu nemáme hodnotit jen podle toho, jak vypadá, ale především podle svého dopadu na lidský život… A pořád říkám: ,Mluvme o architektuře, o prostředí pro život člověka, a to o takovém, jak ho ten člověk vnímá sám. A tento subjektivní prvek ze sebe architektura nemůže odstřihnout, i kdyby chtěla,“ dodává.
Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Nanomateriály ve velkém míří do oblasti ochrany památek, vysvětluje fyzikální chemik Rathouský
Co všechno dokážou nanotechnologie při ochraně a restaurování památek? Hostem Studia Leonardo je fyzikální chemik Jiří Rathouský.
-
Hra o čas a osud “nepamátek” v Brně. Cenné stavby by měly zachránit památkové zóny, říká reportér
Lenka Kabrhelová mluví s brněnským reportérem Českého rozhlasu Tomášem Kremrem.
-
Právě teď je čas řešit, co s městy dělají turisté. Než se památky zase zaplní, vyzývá fotografka
Zabývá se vizuálním smogem a problematikou přehnaného turismu. „Mám pocit, že pořád ještě jsme ve fázi nějakého hromadění a zahlcování. Mít co nejvíce zážitků,“ přemýšlí.