Apolena Rychlíková: Současná TOP 09 na vrcholnou politiku nestačí. Kauza s ministrem pro vědu to odhalila naplno

17. květen 2024

Už, už to vypadalo, že se nešťastné řešení kolem ministra pro vědu, výzkum a inovace, uzavírá. Po náročném období plném těžko uvěřitelných přešlapů nakonec TOP 09 delegovala do ministerské funkce svého poslance a zastupitele Plzeňského kraje Marka Ženíška. Ten je vystudovaným politologem a v současné době zastává ve Sněmovně funkci předsedy zahraničního výboru.

Trapné peripetie kolem ministerstva tak mohly konečně skončit, jedna nepříliš důstojná kapitola se mohla uzavřít a všichni se mohli nadechnout k novým výzvám.

Čtěte také

Kdyby se ovšem předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová nerozhodla kauze ještě chvíli aktivně věnovat. Během čtrnácti dnů se tak, pro část lidí asi ne úplně překvapivě, naplno ukázala nejen personální, ale i obsahová a politická vyprázdněnost strany.

V rozhovoru pro server Novinky přišla ze strany předsedkyně TOP 09 místo vcelku potřebné sebereflexe jen další, nová ofenzíva. V rozhovoru se Pekarová Adamová snaží vlastní politickou blamáž, která má celou řadu absurdních zákrut a obětí (kromě jiného stála pozici rektora Slezské univerzity neúspěšného kandidáta Pavla Tuleju) přetlačit kritikou dalších ministrů. Jakoby o její rady někdo z vlády stál, zvláště po takové celostátní ostudě.

Žádná reálná politika

Předsedkyně TOP 09 se opřela do ministra školství Mikuláše Beka. Toho na pozici dosadil STAN, dávný partner TOP 09. Pekarová Adamová v rámci své snahy hasit vlastní politický požár zapomněla, že STAN už dlouhá léta není součástí TOP 09, nezaujímá k ní podřízenou, podřadnou pozici.

Čtěte také

Jedná se o stranu, která dnes stojí zcela autonomně, je celkem jasnou součástí politického provozu, dokonce má nyní naději na poměrně slušné výsledky v Evropských volbách. To vše na rozdíl od TOP 09. U ní se totiž nedá předpokládat, že by v dohledné době byla schopna kandidovat sama za sebe, TOP 09 je dnes zcela odkázaná na koalici Spolu a bez ní přežije maximálně tak v Praze.

Vedle toho však celá kauza odhalila ještě jednu zásadní rovinu. Je dnes mnohem více patrné, proč při debatách o pozicích ve vládě TOP 09 neusilovala o žádné zásadnější ministerstvo, a proč do vlády nešla samotná Markéta Pekarová Adamová.

Apolena Rychlíková

Její způsob vedení strany se totiž dlouhodobě opírá pouze o symboliku. Tu odkazuje na Havla (v tričku prvního polistopadového prezidenta), tu připomíná nějaké imaginární hodnoty, které má TOP 09 reprezentovat. I proto je pro ni role předsedkyně sněmovny, která je mnohem více ceremoniální, důležitá.

Pekarová je často vidět, zároveň se nemusí namáhat předvádět nějaké zásadnější politické kroky. Pod povrchem jejích líbivých řečí a gest, zaměřených na získávání osobní publicity a popularity u širší veřejnosti, se totiž žádná reálná politika nenachází. Pekarové Adamové to bezesporu vyhovuje. Jestli to vyhovuje „její“ straně, je však po ministerské ostudě více než nejisté.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Spustit audio