Apolena Rychlíková: Letošní Klimakemp míří na Pardubicko. Bojovat proti Tykačovi

19. červen 2019

Už potřetí pořádá ekologická platforma „Limity jsme my“ letní Klimakemp.

Akce, na kterou se pravidelně sjíždějí odborníci a odbornice z celé Evropy, aby společně s aktivisty diskutovali největší globální hrozbu současnosti – klimatickou změnu – se letos pořádá na Pardubicku.

Policie prověřuje výzvu obcím u Přelouče proti akci Klimakemp

02694569.jpeg

Policie prověřuje, kdo vytvořil výzvu rozeslanou jejím jménem obcím v okolí Přelouče, která varuje před konáním akce Klimakemp 2018.

Zatímco předchozí ročníky se zaměřovaly na uhelné doly na Mostecku, tento rok se do centra pozornosti dostal jeden z nejvlivnějších českých podnikatelů, miliardář a uhlobaron Pavel Tykač. Ten vlastní firmu Sev.en EC, které patří nechvalně proslulá elektrárna Chvaletice u Pardubic a uchází se o koupi vůbec té nejznečišťující elektrárny u nás: uhelné elektrárny Počerady.

Jenom loni vypustily Počerady do ovzduší přes 5,5 milionů tun oxidu uhličitého, hlavního plynu, který mění klima. Elektrárna zatím patří ČEZu, který řeší její přeprodej Tykačovi s Dienstlem.

Chvaletice jsou v žebříčku elektráren, které nejvíce zamořují náš vzduch, „až“ třetí, za dalším gigantem ČEZu, Tušimicemi. Zato se jim během minulého roku podařilo zvýšit své emise na 4,4 milionů tun CO2, což je o 43 procent více, než během minulých let. Na všechna tato zjištění ukazují nejnovější data ze systému obchodování s emisními povolenkami, která ověřila a publikovala Evropská komise.

Účastníky finančně umořit

Apolena Rychlíková: Ekoaktivisté versus Severočeské doly – kdo tady co komu dluží?

Pochod v rámci Klimakempu na hraně dolu Bílina

Zhruba stovce aktivistů, kteří se minulý rok účastnili Klimakempu, zásadní tuzemské ekologické akce, fungující pod záštitou organizace Limity jsme my, přišla od Severočeských dolů předžalobní výzva.

Pavel Tykač také zažádal o výjimku ze zákonných emisních limitů a nechce instalovat lepší filtry, které by znečišťování umenšily, čímž jasně dokazuje, že jeho zájmem je jen maximalizace zisku. I proto ekologičtí aktivisté a aktivistky míří právě do „jeho“ rajónu.

Přímo na místě chtějí upozornit mimo jiné na to, že kdyby se Počerady a Chvaletice zavřely, mělo by to stejný efekt, jakoby u nás úplně přestala jezdit auta i na to, že problémy spojené se spalováním uhlí dopadají primárně na ty slabší – na rozdíl od Tykače se totiž většina z nás nemůže ze špinavého Česka odstěhovat.

V debatách o klimatu se někteří lidé často uchylují k otázkám individuální spotřeby. Jenže nad naší vlastní osobní odpovědností stojí ještě celý systém peněz a tvrdého byznysu, který by právě v období klimatické změny a blížící se katastrofy neměl zůstat stranou.

Z přestupků při protestu na dole Bílina je podezřelých 280 aktivistů. Češi i cizinci

Během protestního pochodu zajistila policie 234 aktivistů. Další skupina bránila těžbě v lomu Bílina

Policie při sobotním protestu proti těžbě uhlí na dole Bílina na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupků.

Pokud tu prokazatelně existují tak problematické provozy, jako právě Chvaletice, pokud jejich majitele absolutně nezajímá jakákoliv společenská odpovědnost za jejich špinavý byznys a odmítají i ta nejjemnější řešení jako je instalace kvalitnějších filtrů na umenšení znečištění, je důležité dát hlas občanské společnosti. Smutné je, že důsledkem ekonomických a mocenských nerovností jsou dnes lidé, kteří se staví za záchranu naší budoucnosti, ostrakizováni.

Loňským účastníkům Klimakempu předložily Severočeské doly předžalobní výzvu v celkové výši 600 tisíc korun. Dopadla na sto aktivistů a aktivistek. O pokuty až ve výši 15 tisíc korun zase žádá Báňský úřad.

Represivní složky i firmy, vydělávající na znečištění, používají instrument ekonomického zastrašování často. Vědí, že fyzickým napadáním aktivistů během přímých akcí – které k podobnému typu protestu patří – si sympatie nezískají. Je totiž mnohem jednodušší zúčastněné finančně umořit.

Apolena Rychlíková

Jak se bude vyvíjet letošní Klimakemp, to není vůbec jisté. Po dobu čtrnácti dnů ale bude u Chvaletic probíhat série akcí, přednášek, workshopů i debat, které – na rozdíl od smradlavých Tykačových továren – mají za cíl skutečně životaschopné Česko.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.