Apolena Rychlíková: Druhému kolu senátních voleb dominoval souboj Vystrčila s Nagyovou. Ve stínu zůstal úspěch dezinformátorů a provokatérů

4. říjen 2022

Při pozorování druhého kola senátních voleb se chvíli zdálo, že se celá Česká republika smrskla pouze na jeden volební obvod: Vysočinu. Souboj mezi Milošem Vystrčilem a Janou Nagyovou, jejíž nasazení představovalo vrchol Babišova marketingového cynismu, přilákal hodně pozornosti. Bývalý expremiér si za to však mohl sám: pro tento exponovaný souboj se rozhodl a ANO do něj vložilo veškeré síly a prostředky.

Nic naplat: Babiš odchází poražený. Ve stínu bitvy Vystrčil versus Nagyová se ale skrývá úspěch několika kandidátů, kteří obecně propagovanou představu Senátu jako „pojistky demokracie“ trochu nabourávají.

Čtěte také

Zdaleka největší překvapení pak vyvolalo zvolení Jany Zwyrtek Hamplové. Jedna z tváří protiukrajinských demonstrací na Václavském náměstí patří k nejvýraznějším postavám české dezinfoscény. Její úspěch je částečně výsledkem špatné koordinace na Kroměřížsku: STAN a lidovci se nedohodli na kandidátovi, a tak vyhrála Zwyrtek Hamplová. V senátu bude osamocená, pro dezinformační sítě je to ale důležitá posila a podpora v jejich snažení.

V Plzni se podařilo zvítězit Daniele Kovářové, která sama sebe označuje coby bojovnici za normální svět. V tomto světě je možné obhajovat a podporovat sexualizované násilí, bagatelizovat znásilnění a vytvářet si mediální pozornost na záměrném zneužívání otázek spojených s rovností žen a mužů nebo genderovou identitou. Kovářová je excentrická a ráda na sebe upozorňuje, moc dobře ví, jak dosáhnout svého.

Čtěte také

Navíc témata spojená s důrazem na rovnoprávnost a erudovaná debata o problémech sexuálního násilí a obtěžování jsou u nás stále v zárodku a je lehké z nich vytvářet slaměné panáky. Kovářové se to daří. Normální Daniela, jak sama sebe nazývá, není bohužel první ani poslední osobou z politických řad, která z tak závažného problému vytváří frašku.

Jedním z překvapivých kandidátů vládní TOP 09 do Senátu byl pak lékař Jan Pirk. Ten se v posledních koronavirových letech stal šiřitelem nijak nepodložených zpráv o tomto viru. Covid-19 neustále bagatelizoval, mluvil o chřipce i o tom, že průběh nemoci bývá mírný. Tisíce mrtvých lidí v Číně označil za „relativní číslo“.

Silový přístup?

Čtěte také

Nasazení tohoto kandidáta bylo hojně kritizováno, nakonec se však TOP 09 tato sázka na lékaře, bagatelizujícího covid, vyplatila. Snad se v Senátu časem nedočkáme nějakých seminářů na toto téma pod jeho vedením.

Především obě dvě zmíněné dámy posilují pseudokonzervativní síly v Senátu. Můžeme se utěšovat tím, že Senát není tolik mediálně exponovaný, senátorek a senátorů je hodně, vždy tam byl nějaký ten Doubrava a vždy se to zvládlo.

Apolena Rychlíková

To všechno je pravda. Bohužel se v posledních měsících nacházíme v mnohem křehčí situaci, než kdykoli dříve. Česká společnost je stále více fragmentarizovaná a ukazuje se, jak jednoduché je této situace zneužít pro destabilizaci země. Už v Poslanecké sněmovně vidíme, jak to dopadá, když z Česka zmizí normální, demokratická opozice a zůstane jen nekonstruktivní, hlasitý a silový přístup. Snad se Senát, navzdory výše zmíněným jednotlivcům, nevydá časem stejnou cestou.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Spustit audio