Andrew Schapiro: Ani na vteřinu nelituji vyjádření, kterým jsem se znelíbil Zemanovi

18. leden 2017

ROZHOVOR. „Jsem takový, jaký jsem, a často říkám věci, kterým věřím,“ odpovídá ve vysílání pořadu Interview Plus Andrew Schapiro moderátorovi na otázku, jak zpětně hodnotí některé své výroky vůči Miloši Zemanovi.

Originál Interview Plus (bez simultánního překladu) poslouchejte přes službu SoundCloud >>

Když se ohlédneme za vaším působením v ČR, jak hodnotíte spolupráci s českými politiky?

Myslím, že byla excelentní. Skutečná práce, kterou dělá naše ambasáda, probíhá na úrovni spolupráce s ministry a s panem premiérem. Ve všech oblastech, které jsou pro nás důležité, jsme dosáhli skvělých výsledků. Když se podíváme na spolupráci ohledně bezpečnosti a armády, tak máme pravidelná společná cvičení, Češi jsou s námi v Afghánistánu, vojáci si vzájemně věří, ekonomicky jsou USA největším vývozním trhem kromě Evropy pro ČR. Vztahy s vládou byly fantastické.


Andrew Schapiro opustí svůj úřad v den inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takový postup je obvyklý vzhledem k tomu, že není kariérním diplomatem, ale politickým velvyslancem. Ti se dostávají do funkce díky osobním vztahům s prezidentem. Schapira do Prahy vyslal končící americký prezident Barack Obama, znají se ze studií práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také podpořil Obamu v prezidentské kampani. V úterý velvyslanec připustil, že pokud by v prezidentských volbách zvítězila Trumpova protikandidátka z Demokratické strany Hillary Clintonová, je možné, že by ve funkci zůstal až do léta. "Náš plán a naše očekávání bylo, že odjedeme někdy v létě, až skončí školní rok," řekl velvyslanec.

Poznamenalo vaše působení v ČR, že jste měl zavřené dveře na Pražský hrad, jak řekl Miloš Zeman?

Ne. V žádném případě.

Nebyla to přece jen diplomatická chyba mít takto napjaté vztahy s českým prezidentem? Nešlo něco udělat jinak?

Podívejte se, já bych si přál, abych měl vřelejší vztah s panem prezidentem Zemanem, ale na jaře roku 2015, v situaci, kdy se Rusko pokusilo destabilizovat Ukrajinu, zabralo část ukrajinského území způsobem, který byl velmi podobný tomu, co se stalo ve vaší zemi v roce 39 a 68, tak ani na vteřinu nelituji toho velmi umírněného vyjádření, které jsem udělal. Samozřejmě to mohlo být divné, když tam pan prezident plánoval být jako jediný zástupce západních zemí a sledovat vojenskou přehlídku. Jsem rád, že nakonec nejel.

Cyril Svoboda, bývalý ministr zahraničních věcí, tehdy pro Echo24 řekl, že velvyslanec žádné země nemá takto co mluvit do médií. Nebylo lepší to říct prezidentovi osobně?

S tím, co řekl pan Svoboda, nesouhlasím. Jsem takový, jaký jsem, a často říkám věci, kterým věřím. Většina lidí, kteří o tom incidentu často hovoří, se ani nepodívá, co jsem vlastně řekl.

Na podzim 2016, když gratuloval Zeman Trumpovi, zmínil, že jste nebyl 28. října na Hradě. Pak se ukázalo, že jste tam byl, dosvědčil to i německý velvyslanec. Bylo pro vás prohlášení mluvčího – že prezident obdržel zprávu od protokolu, a pokud by tato informace nebyla správná, omlouvá se – dostatečná reakce?

Samozřejmě, já vůči tomu nemám vůbec nic. Domnívám se, že to byla chyba, která se může stát. Byla to opravdu zvláštní epizoda, protože jsem samozřejmě věděl, že jsem tam byl. Byl jsem překvapený, kolik pozornosti se tomu věnovalo, protože se mi zdálo, že je to maličkost. Nemám žádný problém s Hradem.

Poslechněte si záznam celého rozhovoru, který Andrew Schapiro poskytl Českému rozhlasu Plus jako poslední živě vysíláný rozhovor před koncem jeho působení v pozici velvyslance Spojených států Amerických v České republice. Odkaz zde >>

Andrew Schapiro se před rozhovorem krátce setkal se šéfredaktory Janem Pokorným a Ondřejem Nováčkem
autor: mro
Spustit audio