Andor Šándor: Vláda Bašara Asada nebyla tak drastická, jak se říkalo. Přece jen je to očař, ne Husajn

19. březen 2021

„Když vidíme darebáka, myslíme si, že jeho odstraněním se svět zlepší,“ hodnotí bezpečnostní poradce už 10 let trvající konflikt v Sýrii. Výrazně ho ovlivnil vstup Ruska.

Na 400 000 lidských životů, 12 milionů lidí vyhnaných ze svých domovů. Taková je podle OSN dosavadní bilance války v Sýrii, která vypukla před 10 lety. Země je zdevastovaná. Podle bezpečnostního analytika Andora Šándora pádu tamního prezidenta zabránil jen vstup Ruska do konfliktu.

Nebyla to banánová republika

„Bašár Asad je součástí problému a asi by měl být i součástí řešení,“ říká Šándor v pořadu Jak to vidí... na Dvojce. „Problém je, že vidíme někde nějakého darebáka a myslíme si, že když ho odstraníme, svět se zlepší.“

„Pád Bašara Asada by ale ještě neznamenal, že by se do vlády dostali ti, kdo by tu zem spravovali ve prospěch všech občanů všech národností a všech náboženských skupin. Obávám se, že v Damašku by to mohlo být stejné, jak je to dnes v Libyi.“

Bašár Asad neovládá celé území Sýrie. Sever země ovládá Turecko

„Ostatně jeho vláda nebyla tak drastická, jak jsme si představovali. Nebo jak se to často říkalo. Ta země samozřejmě byla pod autoritářským vedením. O tom není sporu. Ale přece jenom to nebyla banánová republika.“

„Navíc Bašár Asad ani neměl být prezidentem. Měl to být jeho starší bratr, který se zabil při autonehodě. Bašár Asad vystudoval oční lékařství. Je to oční chirurg v Anglii má anglickou manželku. Nemyslím si, že je to člověk srovnatelný s lidmi typu Kim Čong-una nebo Saddáma Husajna.“

Rusko si testovalo zbraně

Proč měli Rusové takový zájem o udržení Bašára Asada? „Rusko si tam tak samozřejmě zajistilo námořní základnu v Tartúsu. To je velmi výhodné z pohledu strategického využití Středozemního moře,“ myslí si Šándor.

„Navíc si Rusové zajistili vyzkoušení nových zbraní, které se jim budou lépe prodávat. Protože každá zbraň, která se vyzkouší ve válečném konfliktu, má ty reference a lepší se prodává,“ vysvětluje. „Rusko ale jako jediné bylo v tom konfliktu legitimně.“

„Bylo tam pozváno pořád legitimní vládou Bašára Asada. Byť si o tom můžeme myslet, co chceme. Bohužel ne příliš dobrá politika USA umožnila Rusku triumfální návrat do Blízkého východu,“ shrnuje bezpečnostní analytik.

Další témata rozhovoru: aktuální situace v Sýrii; stav britské armády; krize na Slovensku.

autoři: Zita Senková , Andor Šándor , rota
Spustit audio

Související