Analytik Visingr: Válka je v mrtvém bodě. Ruskou slabinou je logistika, navíc asi brzy zbankrotuje

13. březen 2022

„Myslím, že se právě teď nacházíme ve fázi konfliktu, které se říká blindspot, mrtvý bod. Síly obou stran jsou v podstatě vyrovnané a konflikt se dostal do vyčerpávající fáze. Teď je to souboj vůle a logistiky, jde o to, komu se dříve zlomí morálka a dojdou zásoby,“ shrnuje vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. „Ani jedna ze stran nemá kapacity na to vést válku celé měsíce. V řádu několika málo týdnů musí přijít nějaké příměří, alespoň pro nabrání sil.“

Podle Visingra je největší slabinou ruské armády logistika. Proto by jí nemusel pomoci ani příchod bojovníků z Blízkého východu: 

„Rusové nejsou schopni efektivně zásobovat ani ty jednotky, které už na Ukrajině mají. To, že tam budou přesouvat další jednotky, situaci nijak nezlepší. A navíc ty, které tam teď posílá, už jsou z velké části druhořadé síly z Dálného východu se zastaralou technikou.“

Boje o velká města s miliony obyvatel by zase trvaly týdny, ne-li měsíce. A nevím, jestli na to Rusko má zásoby.
Lukáš Visingr

Syrští bojovníci by se podle něj mohli Rusku hodit v případě bojů ve městech. „Ale zase jsme u toho, jestli Rusové mají kapacity na to, aby mohli vést něco takového. Protože boje o velká města s miliony obyvatel by zase trvaly týdny, ne-li měsíce. A nevím, jestli na to Rusko má zásoby.“

Čtěte také

Na Rusko mezitím míří západní sankce. „Budou-li pokračovat, tak Rusko během měsíce dvou zbankrotuje. Takže asi těžko bude schopné vést efektivní válku,“ věří Visingr.

Analytik mnoho nečeká ani od toho, kdyby se do bojů zapojila běloruská armáda: „Už prosakují zprávy, že v běloruské armádě rozhodně nepanuje ze zapojení nadšení. Údajně už tam došlo k nějakým rezignacím důstojníků. Umím si představit lokální, ale i větší vzpouru.“

Proč by podle něj Ukrajině příliš nepomohlo to, kdyby NATO uzavřelo nad napadaným státem vzdušný prostor? Lukáše Visingra se ptá Vladimír Kroc.

autoři: Vladimír Kroc , kac
Spustit audio