Amnesty International: Rozhodně nevyzýváme k bojkotu olympiády v Soči
Nikdo nechce jet do Soči. Tak nazvala svůj článek popisující předolympijskou atmosféru agentura Bloomberg, od které materiál převzala další světová média.
Článek v konkrétních číslech dokládá, že obavy o bezpečnost, problémy s dodržováním lidských práv v Rusku, ale také cena vstupenek způsobují, že organizátoři mají v rukách stovky tisíc vstupenek, o které nikdo nestojí.
Zapíší se hry v Soči do historie nejen jako nejdražší, ale také jako nejméně sledované?
„Obavy nejsou na místě,“ řekl Českému rozhlasu Plus Karel Tejkal ze společnosti Česká sportovní, která marketingově spolupracuje s Českým olympijským výborem. Velké množství neprodaných vstupenek může být dáno velkorysou kapacitou jednotlivých sportovišť v Soči, míní Tejkal.
Problém porušování lidských práv v Rusku v této souvislosti komentuje Martina Pařízková, mluvčí Amnesty International: „Rozhodně nevyzýváme k bojkotu olympijských her v Soči. Snažíme se ukázat tyto sportovní události v širších souvislostech.“

Tejkal namítá: „Mezinárodní olympijský výbor se snaží oddělovat sport od politiky. Zájemci o lední hokej je jedno, jestli jede fandit do Kanady, Ruska nebo Koreje.“ Navíc dodává, že je zásluhou právě sportu zvýšený zájem o dodržování lidských práv v pořadatelské zemi.
„Lidská práva nejsou politika a musí být dodržována. Před tím, co se v Rusku děje, nelze zavírat oči,“ shrnuje Pařízková.
„Obecné vnímání olympiády v Pekingu bylo po jejím skončení pozitivní. Hodnoťme olympijské hry v Soči až skončí,“ uzavírá Karel Tejkal.