Amerikanista Lepš: Republikánští voliči věří vyvrácené lži. Kandidáti, kteří jsou jen odvarem z Trumpa, je nezajímají

3. leden 2024

V amerických státech Colorado a Maine padlo rozhodnutí, že se Donald Trump nesmí zúčastnit prezidentských voleb kvůli podněcování ke vzpouře, kterého se měl dopustit v roce 2020, když odmítal uznat svoji volební porážku. „Je to rozhodnutí, které udělal někdo, kdo k tomu měl právo, a v tento moment platí. Ale určitě kolem toho budou další soudní tahanice a nikde není psáno, že je to rozhodnutí finální,“ vysvětluje amerikanista Jakub Lepš.

Zatímco ve státě Maine šlo o rozhodnutí státní tajemnice, tedy volené političky z Demokratické strany, v Coloradu o tom rozhodl nejvyšší státní soud, byť nejtěsnější možnou většinou. Podle Lepše jeho verdikt s největší pravděpodobností zvrátí federální nejvyšší soud, přesto se nečeká, že by zde Trump mohl vyhrát volby.

Čtěte také

„Může to povzbudit politiky a soudce v řadě dalších států, kde budou podobná rozhodnutí teprve dělat. Může k tomu dojít v téměř 20 státech, včetně těch důležitějších z hlediska jejich váhy v prezidentských volbách. A to by pro Trumpa mohl být opravdu problém v jeho cestě do Bílého domu,“ podotýká expert s tím, že by to vedlo i k další polarizaci americké společnosti.

Rozhodnutí v Coloradu a Maine se opírá o 14. dodatek americké ústavy, který byl přijat po občanské válce. Jedním z jeho ustanovení je i to, že vzbouření představitelé Jihu nemohli být ve federálních funkcích a zasedat v Kongresu. Zároveň je ovšem velmi obecný a například přesně nespecifikuje, zda se to může týkat i prezidenta.

„Spekuluje se o tom, zda o tom vůbec mohou rozhodovat soudy, možná by to mělo být na Kongresu, který daleko více zastupuje americké občany,“ dodává.

Odvar z Trumpa

Lepš připomíná, že Nejvyšší soud není zcela apolitickou institucí a ve své historii v řadě otázek rozhodoval úplně opačně podle toho, jaké zrovna bylo jeho složení. Šest z devíti současných soudců jsou konzervativci a mohl by tak být více nakloněn Donaldu Trumpovi.

Trump tvrdí, že jako prezident měl absolutní imunitu, a navíc se dovolává svobody slova pro své výzvy, aby lidé přicházeli ke Kongresu a bojovali za to, aby nepřišel o své vítězství ve volbách.

Čtěte také

„Nejvyšší soud to téměř jistě bude muset posoudit. Bude to mít vliv i na rozhodnutí soudu ve Washingtonu, kde by se měl Trump od března hájit proti tomu, že měl nabádat k povstání proti vládě,“ doplňuje.

15. ledna začnou republikánské primárky a očekává se, že Trump v Iowě zvítězí nad svými nejvýznamnějšími protikandidáty Nikki Haleyové a Ronu DeSantisovi. Velká část republikánských voličů prý akceptovala Trumpův narativ, že mu vítězství v minulých volbách překazilo spiknutí současného prezidenta Joea Bidena a demokratů, včetně jimi jmenovaných soudců.

„To je samozřejmě vyvrácená lež, ale řada republikánských voličů tomu uvěřila. A pak problémem jeho konkurentů je, že se tvářili, že s Trumpem souhlasí, jen by některé věci dělali rozumněji. Ale pro voliče není nějaký odvar z Trumpa zajímavý,“ konstatuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.