Americký Utah zakázal kontroverzní terapii, která se snaží léčit homosexualitu

Americký Utah je jeden z nejkonzervativnějších států USA a tradičně patří k baštám republikánů. Nově ale tamní představitelé zakázali terapii, která se snaží o takzvanou „léčbu homosexuality“ u mladých lidí.

Nicméně mnoho dalších států Unie tento kontroverzní přístup nadále povoluje, zdůrazňuje švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Čtěte také

Utah na konci ledna schválil zákon, který licencovaným terapeutům zakazuje „léčit“ sexuální orientaci u nezletilých osob. Takzvaná „konverzní“ nebo „reparativní terapie“ cílí na změnu sexuality u homosexuálních, bisexuálních nebo transsexuálních lidí.

Za reparativní terapií stojí přesvědčení, že jiná než heterosexuální orientace je vada, která musí být co nejdříve odstraněna. První zmínky o snahách o konverzi sahají až do 19. století, kdy se používaly například hypnóza, bití, elektrošoky a jiné praktiky. Hlavní současnou metodou jsou především rozhovory mezi terapeutem a klientem, které ovšem také páchají nemalé škody.

Vzor pro ostatní?

Jako první v USA zakázala konverzní terapie Kalifornie, a to teprve před osmi lety. V současnosti tuto praxi zapovídá devatenáct států a také federální distrikt s hlavním městem Washingtonem. Utah je nicméně prvním republikánským státem, který takové opatření zavedl.

Podle curyšského listu by se tak mohl stát vzorem pro republikánské politiky i jinde – například ve Virginii, Texasu nebo Kentucky, kde se o podobných návrzích také diskutuje. Ve většině amerických států, stejně jako na federální úrovni, ale konverzní terapie zůstávají povolené.

Čtěte také

Přijetí zákona předcházel v Utahu několikaměsíční spor v tamním parlamentu, který se týkal hlavně otázky, jestli se zákaz terapií a případné sankce budou týkat také zaměstnanců mormonské církve. Mormoni, kteří v Utahu tvoří velmi vlivnou náboženskou skupinu, nakonec dosáhli určitých výjimek pro kněze, duchovní poradce a také pro rodiče a prarodiče, pokud nikdo z nich nevystupuje v pozici psychologa.

K mormonské církvi se ve více než třímilionovém Utahu hlásí 63 procent obyvatel. Mormoni tvoří také velkou část členů místního parlamentu. Podle mormonského učení jsou stejnopohlavní vztahy a sexuální styky považované za hřích. Zároveň ale církev vyzývá své členy k přátelskému chování vůči příslušníkům sexuálních menšin a konverzní terapie oficiálně odsuzuje.

Důležitý milník

Pozitivně novou legislativu navzdory výjimkám v její platnosti hodnotí profesor práva z Utažské univerzity Clifford Rosky. „To, že stát jako Utah, který je tak úzce spojený s Republikánskou stranou a vyznává konzervativní hodnoty, konverzní terapie odsuzuje, je velmi důležitý krok v boji za plošný zákaz těchto praktik,“ myslí si Rosky.

Za milník považují přijetí nové legislativy také aktivisté. „Tento zákon pro mě znamená, že mladí lidé teď budou akceptovaní a chránění,“ říká dvacetiletý student Nathan Dalley, který má s konverzní terapií vlastní zkušenost.

Čtěte také

Podle studie právnické fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles z 2018 se konverzní terapie ve Spojených státech do té doby týkala téměř 700 tisíc osob. Asi polovina z nich ji podstoupila v nezletilém věku.

Odborná sdružení, například Americká psychologická společnost, přitom konverzní praktiky odsuzují. Nezakládají se totiž na vědeckých poznatcích a dětem prokazatelně škodí.

Studie Sanfranciské státní univerzity z předminulého roku ukázala, že u mladých lidí, jejichž rodiče tlačili na změnu sexuální orientace, se dvojnásobně zvýšilo riziko sebevraždy. Pokud tito mladí podstoupili přímo konverzní terapii, bylo dokonce trojnásobné. A výsledky průzkumu upozornily také na značný nárůst depresí, všímá si list Neue Zürcher Zeitung.

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související