Americkou diplomacii povede dosavadní šéf CIA. Jeho předchůdce oponoval Trumpovi

13. březen 2018

V čele americké diplomacie dochází k výměně stráží – prezident Donald Trump v úterý odvolal dosavadního ministra zahraničí Rexe Tillersona, jehož místo má zaujmout dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Americká média se vesměs shodují, že nejde o nijak překvapivou změnu.

Mezi Trumpem a Tillersonem totiž panovaly spory už dlouhé měsíce, prakticky od počátku nástupu současné americké administrativy, upozorňuje deník Los Angeles Times. Teď už bývalý šéfdiplomat oponoval prezidentovým snahám vypovědět jadernou dohodu s Íránem, přemístit ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma nebo rovněž dlouhodobě vyjadřoval mnohem větší nedůvěru vůči Rusku než Trump.

Naposledy se Rex Tillerson vymezil vůči svému šéfovi včera – v době, kdy už podle všeho věděl o konci svého vládního angažmá. V rozporu s oficiální linií Bílého domu tak Tillerson v pondělí odsoudil Moskvu za její údajný podíl na otravě bývalého sovětského a ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Útok „zjevně přišel z Ruska“ a „způsobí reakci“, řekl Tillerson novinářům při zpáteční cestě z narychlo ukončené cesty po afrických zemích. Přitom v ten samý den úřad amerického prezidenta zřetelně odmítl podpořit stanovisko Londýna, kdy premiérka Theresa Mayová ukázala v souvislosti s atentátem jasně na Rusko.

Nejhorší ministr od 19. století

Exministru Tillersonovi ale chyběli spojenci nejen v samotném Bílém domě, ale i v americkém Kongresu nebo dokonce na ministerstvu, které řídil, upozorňují Los Angeles Times. Prý za to mohou výrazné škrty, ke kterým v resortu od počátku přikročil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek Rex Tillerson

Špatná nálada, prázdná pracovní místa a hromadný odchod diplomatů – tak současnou situaci na ministerstvu zahraničí ve Washingtonu popisuje deník USA Today. Rex Tillerson, který do vládního úřadu přišel z pozice šéfa ropného gigantu ExxonMobil, se ministerstvo pokusil přebudovat, jako kdyby se jednalo o nefungující korporaci.

Rozpočet resortu slíbil snížit o 30 procent, celkový počet zaměstnanců pak bezmála o desetinu. Výsledkem je podle listu stav, kdy americkou diplomacii opustily desítky zkušených profesionálů, mladá nadějná krev se ale nehrne.

„Rex Tillerson byl nejhorším americkým ministrem zahraničí od konce 19. století. Jeho vypovězení je správný krok. Je ale otázkou, jestli si jeho oznámený nástupce dokáže vést lépe. Protože ten největší problém není Tillerson, ale Trump,“ uvádí deník USA Today. A dodává, že Donald Trump si neváží diplomacie jakožto prostředku, kterým Spojené státy mohou dosahovat svých zájmů.

autor: Jan Machonin
Spustit audio