Americké celebrity po volbách vyhrožují, že opustí USA

13. listopad 2016

V souvislosti se zvolením Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států zvažují někteří Američané možnost odstěhovat se do sousední Kanady. Nízká kriminalita, vyšší životní standard a nádherná příroda jsou lákadla, která by je mohla přesvědčit.

Americká herečka Lena Dunhamová, hvězda seziálu Girls, rozhodně nevtipkuje. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung připomíná její výrok, že když se Trump stane prezidentem, sbalí si své věci a zamíří do Kanady.

„Vím, že mnoho lidí vyhrožovalo, že se odstěhují. Ale já to fakt udělám. Znám nádherné místo ve Vancouveru a navíc odtamtud můžu pracovat,“ uvedla Dunhamová. Teď je Trump zvoleným prezidentem a herečka není se svými plány sama, pokračuje deník.

Zpěvačka Cher, herec Bryan Cranston, komička Amy Schumerová, herečka Barbara Streisandová nebo televizní moderátorka Chelsea Handlerová: všechny tyto osobnosti veřejného života se během předvolební kampaně nechaly slyšet, že v případě Trumpova vítězství zvolí život v zahraničí.

Kanada i „vnitřní vyhnanství“

A často zmiňují právě Kanadu. Raper Snoop Doog v průběhu volební noci zveřejnil na sociální síti Instagram fotku televizní věže CN Tower v Torontu a připsal k ní: „Můj nový domov,“ všímá si deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Po vyhlášení výsledků prezidentských voleb se mnoho Američanů zaobírá myšlenkou, že svou zemi opustí. Podle médií se během volebního dne několikrát zhroutily internetové stránky kanadského Imigračního úřadu.

Kanada, která je přátelská k přistěhovalcům a kterou vede levicově liberální premiér Justin Trudeau, se ráda prezentuje jako ukázkový soused Spojených států. Například kriminalita je v Kanadě mnohem nižší než v USA. Počet vražd spáchaných s použitím střelné zbraně je v Kanadě šestkrát nižší, uvádí deník a dodává, že i pokud jde o zdravotní péči, mateřskou dovolenou a sňatky osob stejného pohlaví je Kanada pokrokovější než Spojené státy.

Kanadský premiér Justin Trudeau

Ve velkých městech – například v Montrealu, Vancouveru nebo Torontu - jsou životní podmínky na vysoké úrovni.

Ovšem i v Kanadě se stále řeší otázka znevýhodňování původního obyvatelstva, Inuitů a Métisů, informuje deník. A k situaci na americké straně dodává, že i seznamovací server Maple Match chce spojovat potenciální partnery z obou zemí. Na svých stránkách píše, že horor v podobě Trumpa přichází, ale že s partnerem bude nový začátek v Kanadě jednodušší.

A autor hororů Stephan King, kterého podle vlastních slov představa Trumpa v Bílém domě k smrti děsí, po vyhlášení výsledků voleb prohlásil, že se stahuje do vnitřního vyhnanství. „Nečekejte ode mě žádné knižní doporučení, žádné fotky, nic o politice. Vypínám,“ uveřejnil King na Instagramu.

Kolik Američanů se kvůli vítězství Donalda Trumpa doopravdy z USA odstěhuje, teprve ukáže čas. Debaty o stěhování jsou po volbách docela časté a provázely i výsledek červnového britského referenda o brexitu, uzavírá německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

autor: rer
Spustit audio