Američan překonal světový rekord v hloubce ponoru. V Mariánském příkopu objevil nové druhy i odpad
Bývalý člen amerického námořnictva Victor Vescovo se pomocí batyskafu ponořil vůbec nejhlouběji ze všech lidí, kteří se o to pokusili, a překonal tak světový rekord. Odhalil přitom nejen neznámé živočichy, ale i plastovou stopu lidstva.
Na dně Mariánského příkopu strávil badatel celkem čtyři hodiny a zaznamenal několik dosud neznámých tvorů – druh podobný krevetám, úhořovitou rybu nebo červa. Mimo to také z příkopu odebral vzorky hornin. Vescovo překonal dosavadní rekord Jacquese Picarda z roku 1960.
Kromě přírodnin ale na návštěvníka ze souše čekalo i jedno nemilé překvapení – igelitová taška a obal od cukrovinky. Ukázalo se tak, že plastový odpad vyprodukovaný lidmi se dostane i na ta nejméně přístupná místa oceánu.
Svět hledá řešení
V reakci na znečištění planety oznámila nedávno OSN, že téměř všechny členské státy souhlasily se zastavením vývozu plastového odpadu do chudších oblastí, odkud se pak často dostává do moří a oceánů. Na akutní situaci už zareagovala i Evropská unie, která do dvou let zakáže veškeré jednorázové plasty.
Spojené státy jsou v tomto ohledu méně aktivní, o čemž svědčí i odstoupení od Pařížské klimatické dohody. I na americkém kontinentu se ale objevují snahy o zlepšení situace. Například demokraté se v Kongresu snaží prosadit balíček úprav New Green Deal, který cílí na podporu obnovitelných zdrojů a nižší spotřebu.
Související
-
Co se děje s odpadem, který doma vytřídíme do žlutých kontejnerů na plasty
Kam putuje, jak se dál zpracovává. Po stopách obsahu žlutých kontejnerů se na západ Čech vydali Čestmír Klos a Markéta Ševčíková.
-
Zaostřeno na plasty Martina Srba
Jak se mohou do hraček dostat jedy z nekvalitně recyklovaných plastů? Který druh plastu je nejkvalitnější a jaké jsou argumenty pro zavedení zálohování plastových lahví?
-
Jak zatím funguje revoluční zařízení pro čištění oceánů od plastů?
Popíšeme k čemu slouží optická pinzeta a podíváme se na studii o konci Sodomy a na to, proč největší riziko infarktu hrozí na Štědrý den? Moderuje Josef Kluge.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.