Alternativní média potřebujeme, alternativní fakta rozhodně ne, vysvětluje novinář
Alternativní fakta. Toto sousloví získalo v Německu nelichotivý titul Paslovo roku 2017. Zpopularizovala ho administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, když jedna z jeho spolupracovnic obhajovala nadsazené počty účastníků inaugurace. „Je ve veřejném zájmu, aby se doplňovaly informace, které chybí v mainstreamu.
Dezinformační může být i to, že se některá fakta v mainstreamu neobjevují,“ vysvětlil v pořadu Pro a proti předseda a spoluzakladatel Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.
Pokud se na internetu objevují dezinformace, je třeba se s nimi vypořádat argumentačně, doporučuje Novotný. „Všechno je otázka peněz. Alternativní média se často dělají na koleně, některá mají dobrou vůli, jiná ji zkrátka nemají.“
Mainstreamová média často selhávají, když neobjasní to, co se snaží objasnit, a třeba to udělají někdy i špatně. Proto jsou alternativní média jsou stále čtenější a sledovanější. A nemůžeme se s nimi vypořádat tak, že je zrušíme. Stanislav Novotný
„Naše média se oligarchizují a je tam dostatek peněz. A právě proto, aby tu nebylo jen těch pár hráčů, je důležité, aby fungovala i ta malá média.“
Podle Novotníého je ale těžké posoudit, jestli je například dezinformační web Aeronet pod ruským vlivem, ale znepokojuje ho, že je anonymní. „Každý má nést svou kůži na trh,“ dodává.
„Ale tady není jen ruský vliv, ale i americký, německý. Rusko pro nás takovou hrozbou není. Tou jsme my sami, že si likvidujeme demokracii, že jsme schopni sami proti sobě nastavit stejné nástroje, jaké proti nám nastavovaly předchozí diktatury,“ upozorňuje Novotný.
Alternativní média ve veřejném zájmu
Novinář serveru Hlídací pes a spoluzakladatel a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann je přesvědčen, že alternativní média ve veřejném zájmu jsou. „Ale alternativní fakta v žádném případě ve veřejném zájmu nejsou. Také jde o nesmyslné slovní spojení.“
„I stát se s tímto stavem chce nějak vypořádat. Hrozí, že začneme rozlišovat, co ještě může vyjít, a co už ne. Toho bych se bál, protože vždy bude nějaký ministr vnitra, který má nějaký zájem, k někomu patří, něco spíše chce potlačit.“
Vidím jako problematické, kdyby stát rozhodoval o tom, co si lidé mohou číst. Nechal bych to spíše na občanské společnosti. Ondřej Neumann
Srovnání dvou alternativních médií Hlídacího psa a webu Aeronet prý neobstojí. „Je to nebe a dudy, velký protiklad. Za mě je Aeronet jednoznačně nástrojem cizího vlivu.“
Novinář věří, že v případě Aeronetu můžeme mluvit zcela otevřeně o vlivu ruském. „Co bylo publikováno v minulosti, to jasně dosvědčuje. Můžeme se podívat, komu ty informace na tomto webu jdou na ruku, a komu ne.“
„Když někdo se snaží psát o relativně složitých věcech střízlivým jazykem a jazykem faktů, a na druhé straně někdo píše jazykem bulváru a útočí na nejnižší pudy, je to podle mě nesouměřitelné,“ shrnuje Neumann.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.