Alexandr Vondra: Evropská armáda je krásný, ale nerealistický sen

12. březen 2015

Českými médii proběhla zpráva, že Američané plánují na našem území vlastní vojenskou základnu. Veřejnost reagovala peticí a politici tuto možnost většinou odmítali.

Američané ale nic takového zatím neplánují. Vyvstala ale spousta otázek: Chová se Česká republika jako loajální členská země NATO? Co jsme ochotni spojencům z důvodu vlastní bezpečnosti nabídnout?

„Mě by vadila jakákoli základna, nejen ta Spojených států,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec ČSSD a člen zahraničního výboru Jaroslav Foldyna.

Ten připomněl, že Spojené státy mají základnu ve více než 130 zemích světa. „Růst počtu amerických základen je jasný, a já zatím nemám z nikoho strach.“

Myšlence společné armády Evropské unie se Foldyna nebrání. „Nicméně je potřeba říci, že nejsme podřízeni ani v Severoatlantické alianci ani v Evropské unii.“

O vyjednávací síle Evropské unie se svou jednotnou armádou ale poslanec pochybuje.

„Představa, že Vladimír Putin bude brát cokoli vážně proto, že mu budeme hrozit silou, je vzdálená realitě,“ tvrdí člen zahraničního výboru.


Foldyna: „Položme si otázku: kdo vytváří tlak na zbrojení? Vybombardoval snad Putin Jugoslávii, Libyi, Sýrii nebo Irák? … Je potřeba ve vztahu k Rusku hledat jiná řešení než jsou silová vojenská. Evropa má možnost politicky hledat řešení, ale zřejmě se někomu do toho nechce.“

Bývalý velvyslanec ve Spojených státech a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra připomněl absurditu celé situace. „Nikdo nás o základnu nežádá, nikdo ji nenavrhuje, je to celé založeno pravděpodobně na dezinformaci v jednom odbornějším časopise.“

„Je pozoruhodné, jak se někteří čeští politici předhánějí v tom, že základnu nechtějí, když tu ani nemá být. Je to typický obraz českého mindráku a bohužel i neschopnosti se mu postavit čelem,“ vysvětlil Vondra.


Vondra: „Evropská armáda je krásný, ale velice nerealistický sen. Mít armádu je nejvyšší stadium integrace. To není věcí racionálního kalkulu, ale i emocionální složky: vstupuje do toho vlastenectví, láska k zemi a k vlasti. Hraje tu schopnost nasadit vlastní život za zemi, nebo za Unii... Když vidíme, co se děje při dělení Evropy na sever a jih, včetně nechuti severu doplácet na nízkou produktivitu jihu, tak jsme stále v té lehké kategorie integrace.“

Podle něj současné dění v Rusku je důvodem zbystřit pozornost a nebrat obranyschopnost České republiky na lehkou váhu. „Nejde o strach, jde o reálné vyhodnocení situace.“

„Vladimír Putin rozumí především síle. Všimněte si, kdo ze Západu se účastní jednání o příměří na Ukrajině. To není předseda Evropské komise nebo jiní, které Putin považuje za slabé partnery,“ všímá si Vondra.

Ten věří, že nikoli hypotetická evropská jednotná armáda, ale právě Severoatlantická aliance pomůže čelit případnému společnému nebezpečí.

„Jsme členy NATO, to nám dává nejlepší bezpečnostní záruky v historii, a až jednou půjde do tuhého, tak bychom byli rádi, kdybych tu takovou základnu měli,“ říká bývalý ministr obrany Alexandr Vondra.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio